вівторок, 25 квітня 2023 р.

День пам'яті жертв Чорнобильської катастрофи

 


26 квітня 2023 року відзначаються 37-і роковини аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала найбільшою в історії катастрофою в ядерній енергетиці. Аварія забрала життя сотень людей і завдала непоправної шкоди екології Європи. З того часу в цю дату в Україні щороку вшановують усіх людей, хто загинув чи постраждав від цієї катастрофи, а також шанують ліквідаторів наслідків аварії.

 

Аварія на Чорнобильській АЕС: історія трагедії

26 квітня 1986 року сталася аварія на четвертому енергоблоці. З різницею в дві секунди відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Обвалилася частина будівель, почалася велика пожежа. Величезна кількість радіоактивних речовин було викинута в атмосферу.

Багатоденну пожежу намагалися загасити сотні пожежників та працівників аварійних служб. Багато з них згодом померли від променевої хвороби. Понад 100 тисяч жителів найближчих населених пунктів були евакуйовані після аварії.

Щоб запобігти подібним аваріям у майбутньому, наприкінці 1986 року четвертий реактор накрили спеціальним "саркофагом" і Чорнобильську АЕС знову ввели в експлуатацію. У наступні роки через великі пожежі відключили інші три реактори.

У 2019 році над станцією запустили новий "саркофаг", оскільки старий був уже непридатний. У наш час Чорнобильська АЕС готується до повного зняття з експлуатації.

 


Жертви та наслідки Чорнобильської трагедії

Аварія на Чорнобильській АЕС викликала катастрофічне забруднення навколишнього середовища. Територія міста Прип'ять досі вважається непридатною для життя. Аварія сильно підірвала довіру громадськості до ядерної енергетики. З 1986 по 2002 рік у світі не було побудовано жодної атомної електростанції.

Точне число жертв аварії встановити не вдалося, оскільки багато людей вмирали через роки. За приблизними розрахунками, від аварії на ЧАЕС померло близько 4000 осіб. 30 співробітників АЕС померло в перші дні і тижні аварії, ще сотні тисяч людей померли в наступні кілька років від онкологічних захворювань і променевої хвороби.

 


День пам'яті Чорнобиля

26 квітня є днем пам'яті про саму катастрофу і загиблих в ній, а також героїзму працівників станції, ліквідаторів, пожежників, медиків і всіх людей, причетних до ліквідації наслідків аварії.

 У грудні 2016 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам'яті про Чорнобильську катастрофу. Щодня в цей день проходять пам'ятні заходи, виставки та інформаційні хвилинки про Чорнобильську трагедію.


Відео "26 квітня – День пам’яті Чорнобильської трагедії"

Відео "День пам’яті Чорнобильської трагедії"



Джерело

четвер, 20 квітня 2023 р.

День Землі

 


Щорічно, 22 квітня люди по всій планеті відзначають День Землі.

 Цей день став загальнолюдським символічним святом любові та турботи за наш спільний дім. Саме 22 квітня в різних куточках земної кулі небайдужі до екологічних проблем люди проводять різні яскраві і в той же час корисні заходи, спрямовані на те, щоб у світі стало більше чистоти і відповідальності.

 Засновником Дня Землі вважається Джон Стерлінг Мортон, який запропонував у 1872 році призначити щорічний день, присвячений озелененню навколишньої території. У 1882 році День Дерева був оголошений урядом Небраска офіційним святом штату, дата його припадала на 22 квітня. Через 100 років у 1970 році День Дерева був перейменований у День Землі і став проводитися по всій території США. Вже через рік у США було створено державне агентство з охорони навколишнього середовища, яке сьогодні діє досить активно і має тісні контакти з державними структурами багатьох країн, в тому числі і в Україні. 

Міжнародним свято було оголошено в 1990 році. У той рік безліч обрізків матерії з написами і малюнками були пронесені по нашій планеті. З них склали прапор Землі площею 660 кв. м, який символізує єдність людей в турботі про майбутнє планети і закликає ставитися з повагою до оточуючого нас світу. За ініціативою американських природоохоронців зі Стенфордського університету 90-ті роки було проголошено “Десятиліття навколишнього середовища». Ця акція отримала підтримку в більш ніж 120 країнах світу, а понад 40 країн об’єднали свої зусилля для проведення кампанії по збереженню біологічного різноманіття. У цей день кожен мешканець планети може зробити свій маленький внесок у справу захисту навколишнього середовища: очистити від сміття прилеглу територію, висадити хоча б одне дерево, відмовитися хоча б на день від використання автомобіля.

 Саме тоді про День Землі вперше почули і в Україні. І тільки через 2 роки День Землі став відзначатися в Україні як день захисту природи, день акцій з метою залучення уваги громадськості до проблем нашої планети.

 У День Землі в різних країнах за традицією звучить Дзвін Миру, закликаючи людей Землі відчути всепланетну спільність і докласти зусиль для захисту миру на планеті та збереження краси нашого спільного дому.


Для учнів 1-4 класів пропоную переглянути пізнавальне відео «День Землі»

 А учням 5-11 класів запрошую на дистанційну вікторину до Всесвітнього дня Землі та переглянути відео Всесвітній день Землі.


Пам’ятайте, що Земля – це неоціненний дар, подарований нам природою,  це – наш спільний дім, тож берегти її – наш священний обов’язок!









середа, 19 квітня 2023 р.

ЯК МОТИВУВАТИ ДІТЕЙ?

 


Навчатися можна на кожному кроці: робити вдома досліди, спостерігати за природою, читати про сучасні технології… Але чомусь діти частіше заглядають у телефони ніж навчаються. Хоча використання телефонів теж можна використовувати вміло для мотивування дій, отримання корисних знань.

Як з мотивувати дітей, щоб вони забажали вчитись? Де дорослі припускаються помилок?

 

1. Дайте дитині продемонструвати перевагу

Дорослі часом все ще уявляють спільне проведення часу як передачу досвіду, навчання та повчання. Іде ж тут наставник? Тут помітний тільки керівник! Навіть пропозиція вчитися чогось нового на рівних з батьками сама по собі не приваблює. Разом із татом опановувати англійську? Вчитися з мамою кататися на ковзанах? Це вже в минулому!

Сучасних дітей приваблює те й саме, що й дорослих: роль експерта.

Один із батьків може запропонувати дитині здивувати іншого, підказавши, які тексти чи навчальне відео можна використати для цього. Давайте сину чи доньці шанс продемонструвати перевагу: вивчити фокус, переказати те, що почув у навчальному відео TikTok, навчити чогось самих дорослих. Важливо ось що: це, дійсно, має дивувати дорослого. Адже сучасні діти дуже гарно розрізняють удаваний захват та справжній. І якщо відчують, що їх не сприймають як експертів, а ось так хитро чомусь навчають, наступного разу можуть вже не зацікавитися таким.

 

2. Використайте ті інтереси дитини, які ігнорували

Відсутність інтересів — симптом важких психічних розладів. Але фраза від дорослого «Дитина зовсім нічим не цікавиться» - не свідчить, що навколо стільки хворих дітей. Просто під «нічим» дорослі мають на увазі «нічим таким, що вони схвалюють». Аніме? Там негативне мислення та жорстокість. Гра Genshin Impact? Це ігрова спільнота, якісь незнайомі небезпечні люди. Фанфіки? Що нормального у написанні текстів про секс та любовні страждання? K-pop? Хіба це музика — ті солоденькі хлопчики, усі на одне обличчя?

 Фахівці радять забути упередження, зосередитися на усьому корисному в захопленні дитини, ознайомитися з деталями та запропонувати спільну діяльність. Вона точно може принести користь у навчанні дитини! Якщо запропонуєте доньці, що пише фанфіки, стати бетою (тобто редагувати текст), разом зможете розібрати помилки, обрати більш милозвучні фрази українською або знайти найкращі порівняння. І хай це буде малореалістична історія про школярку, в яку закохався кіногерой. Якщо не хочете все зіпсувати, жодної критики стосовно змісту та персонажів!

Якщо разом переглянути курс про те, як малювати персонажів аніме, та спробувати на практиці, можна порівняти з класичним малюнком, повторити анатомію людини, подискутувати про вибір кольорів, розвиваючи художній смак. А є й такі старшокласники, які починають вивчати східні мови, щоб ознайомитися на оригіналі з улюбленими історіями. Подобається «Венздей»? А що, як зробити разом презентацію-порівняння усіх акторок, які грали цю роль?

Порада: розвивайте дитину з тим матеріалом, який подобається їй, а не вам.

 

3. Вчіть «креативити» на власному прикладі

Зробіть щось нове та по-справжньому значуще на їхніх очах. Батьки, напишіть текст на конкурс, розберіться, чому не працює електроприлад, почитайте один одному книгу вголос. Важливо, щоб у курсі була уся родина, варто з усіма порадитися, поділитися переживаннями або ж діти мають бути свідками процесу, хай навіть вони зайняті своїми справами. Питання навіть не в тому, аби дитина почала копіювати саме цю дію. Досить того, що вона бачить ваше зацікавлення такою собі мінізагадкою, напруження та хвилювання, коли щось не виходить, щиру радість, коли вдалося впоратися. Діти легко відгукуються на емоції, тож будь-яка творча справа дорослих може стати натхненням для дитини, а це, звісно, сприяє інтелектуальному та креативному розвитку.

 

4. Створюйте разом контент

Сучасна дитина швидше відгукнеться на пропозицію чимось зайнятися, якщо у підсумку має вийти матеріал, яким можна поділитися з іншими. Наприклад, у соцмережах. Або продемонструвати друзям, у класі, на тематичних форумах.

Шкільні вправи — це такий собі тренажер, їх виконанням нікого не вразиш і не зацікавиш. Звісно, один із виходів: конкурси, проєкти. Та можна вигадати щось і родиною. Математичні приклади у зошиті — лише для вчителя, а ось відео про те, як юний школяр у магазині купує максимум необхідних продуктів за 100 грн, можна показати всім.

Саморобки, кулінарні вироби, танці, зачіски — це чудово, якщо у дитини є такий хист. А як ні? Запропонуйте ідею, яка сподобається вашій дитині. Підберіть сучасну музику під вірш українського класика. Зробіть цікавий україномовний стислий переказ популярних фільмів. Повторіть фізичні закони, але у кадрі хай «говорить» не дитина, а пухнастий улюбленець, а проілюструвати можна його кумедними діями. Наприклад, закон всесвітнього тяжіння Ньютона — стрибками котика чи його спостереженням за падінням яблука.

 

5. Поділіться особистим ставленням до предмета

Ніщо так не надихає дитину, як емоції. Якщо хочете прищепити любов до літератури, розкажіть про улюблені книжки та вірші, хай кривуваті, які саме ви склали у 10 класі. Зазвичай усі батьки, якщо їх розпитують діти, удають, ніби були четвірочниками й відмінниками та робили лише те, що казав учитель. Але не це мотивує. Їх чіпляють особисті стосунки з тим чи іншим шкільним предметом. Краще відверто розкажіть, як нудьгували на уроках історії та раптом новий вчитель зацікавив вас козацькою добою. Або про те, як конфліктували з учителем математики, але на гуртку юних авіаторів треба було робити розрахунки, тож самостійно наздоганяли прогалини. Або про першу доповідь з біології, на якій так нервували, що не змогли вичавити ані слова. Гумор запам’ятовується значно краще, ніж «правильні» спогади.

Згадайте про те, чого вчили інакше, ніж нині: наприклад, океанів тоді називали 4, а нині — 5, а планет Сонячної системи — 9, а не 8, як зараз. Подивіться разом ваші фотокартки шкільного віку, знайдіть в інтернеті підручники, за якими вчилися ви чи навіть дідусі та бабусі. Не пошкодуйте на це часу на канікулах, і побачите: ставлення до певної науки в дитини покращиться.




пʼятниця, 7 квітня 2023 р.

Всесвітній день здоров'я



Щорічно 7 квітня відзначається Всесвітній день здоров’я. У 2023-ому він збігається з 75-річчям Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Членство у ВООЗ мають 194 держави, які спільно працюють над зміцненням здоров’я своїх громадян.

Здоров’я — це природний динамічний стан організму, який характеризується високим енергетичним потенціалом, оптимальними адаптаційними реакціями на зміни умов довкілля, що забезпечує гармонійний фізичний, духовний і соціальний розвиток особистості, її добре самопочуття, ефективну протидію захворюванням, повноцінне життя та активне довголіття. Проголошений статут Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), затверджений у 1949 р., дає таке визначення «здоров’я – це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб та фізичних вад».

Тож як запобігти хворобам? Звичайно, ніхто від них не застрахований, проте є універсальні методи профілактики, які допоможуть залишатися здоровою, повною сил людиною. Ось найбільш важливі з них:

Корегування способу життя. Як би банально це не звучало, слід старатися уникати стресів, перенавантажень на роботі, приділяти більше уваги особистому життю. Важливо гуляти на свіжому повітрі, робити регулярні перерви в роботі, правильно та повноцінно відпочивати. Тоді імунітет буде сильним, а хвороби відступлять.

Помірні фізичні навантаження. Заняття спортом дуже важливе для здоров’я, проте в усьому треба дотримуватися міри. Не варто перенавантажувати себе на тренуваннях та робити спортивні досягнення самоціллю, бо так недалеко і до травм та інших проблем зі здоров’ям. Проте навантажувати м’язи треба. Тому рекомендована ранкова зарядка, відвідування спортивного залу чи майданчику, заняття на кардіо-тренажерах, плавання в басейні, біг. Іноді корисно просто пройтися, погуляти в парку чи лісі, розім’ятися після сидячої роботи.

Харчування. Те, що ми їмо, має величезний вплив на наше здоров’я. Їжа повинна бути збалансованою, містити білки, жири та вуглеводи у необхідній кількості, бути помірно калорійною. Слід уникати занадто гострих, кислих, смажених страв, віддавати перевагу овочам та фруктам, їжі, приготованій на пару.

Відмова від шкідливих звичок. Здається, що це елементарно, але далеко не всі розуміють, що куріння, зловживання алкоголем та інші шкідливі звички надзвичайно негативно впливають на здоров’я. Прийшла пора позбутися них.

Вакцинація – кращий метод профілактики багатьох хвороб. Сьогодні у світі існують хвороби, які дуже важко піддаються лікуванню, і наслідки яких можуть бути катастрофічними для здоров’я та навіть життя людини. Тому найкращий засіб боротьби з ними – своєчасна вакцинація та ревакцинація. Не варто нехтувати таким способом захисту.

Розумне вживання ліків. Неконтрольоване вживання деяких препаратів, зокрема антибіотиків, призводить до того, що бактерії виробляють до них резистентність (стійкість), і ліки стають неефективними у разі реальної потреби. Тому варто правильно лікуватися, не займатися самолікуванням та вживати медичні препарати лише за призначенням лікаря.

Створення належних умов праці, навчання та виховання у відповідності до гігієнічних нормативів.

Всесвітній день здоров’я – це зайвий привід згадати про себе та своїх рідних, скорегувати спосіб життя та замислитися про можливі наслідки своїх дій. Будьте здоровими!

 Цього дня ми відзначаємо важливість доброго здоров’я та благополуччя для людей по всьому світу і маємо нагоду оцінити своє здоров’я, пообіцяти собі дбати про себе, бути уважними до себе і один до одного. Разом ми можемо створити більш здорову та щасливу країну, а отже – і світ.

#ЗдоровішіРазом


Відео

«Здоров’я для всіх»7 квітня – Всесвітній день здоров’я.


14 фактів про здоров’я людини та стимул до здорового способу життя


середа, 5 квітня 2023 р.

Подорож до острова «Здоров’я»

Мета:
·  формування фізично і морально здорових, сильних, всебічно розвинених школярів;
·  спонукання учнів до активного способу життя, пропаганда здорового способу життя;
·  формування особистості школяра без шкідливих звичок, що стає джерелом позитивного впливу;
·  виховання в учнів розуміння здоров’я як пріоритетної цінності в житті;
·  мотивація школярів до самовиховання, прагнення здорового способу життя, активної громадянської життєвої позиції.
Тип заходу: година спілкування.
Вид (форма заходу): урок-подорож.

Хід години
Соціальний педагог:
Сьогодні на годині спілкуванні кожен може висловлювати свою думку, поставити запитання, дати пораду, поділитися досвідом.
Розмова піде про те, як ви розумієте, чи переконанні у доцільності, більше того – у необхідності вести здоровий спосіб життя.
Щоб не відхилятися від головної думки розмови, пропонуємо основні питання, на які ви повинні давати відповіді. У процесі розмови ви можете поставити запитання, які виникатимуть у вас.
Основні питання записані на дошці зліва. Справа, на закритій частині дошки, записані відповіді. Але відкриємо ми їх тоді, коли ви дасте свої відповіді, висловите своє бачення. Відкривши, проаналізуємо, чого ви не врахували, на що не звернули уваги або чим можна доповнити те, що записано.

Питання – Відповіді
1. Що є найбільшою цінністю у житті людини? (Здоров’я)
2.Що таке здоров’я? (Стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб чи фізичних вад).
3. Від чого залежить наше здоров’я? (Від спадковості – 20%. Від медицини – 10%. Від екології – 20%. Від способу життя – 50%.)
4.Чи звернули ви увагу від чого найбільше залежить здоров’я? Чи погоджуєтеся ви з цим?
5. Що таке спосіб життя? (Співвідношення праці і відпочинку, харчування, сон, характер спілкування з людьми.)
6. Який спосіб життя ви вважаєте здоровим? (Який зберігає і зміцнює здоров’я (фізичне і моральне)).
7. Назвіть основні складові здорового способу життя. (Фізична і розумова праця, здорове харчування, дотримання гігієни та режиму фізкультури, загартування).
8. В якому розумінні можна стверджувати що праця створила людину? (Працюючи. Людина не лише створює необхідні для забезпечення життя матеріальні засоби, а й сама розвивається, духовно зростає, удосконалюється).
9. Яка праця на вашу думку важливіша фізична чи розумова? (Як без однієї так і без другої немислиме людське життя).
10. Для чого потрібно дотримуватися гігієни та режиму? (Для профілактики захворювань, для забезпечення нормальної роботи всіх ланок нашого організму).
11. Яке харчування ви вважаєте повноцінним? (а) 2-3 рази в день вживати гарячу першу страву, б) щоденно їсти фрукти та овочі, в) не переїдати).
12. Як підтримувати свою фізичну форму? (Виконувати ранкові зарядки, відвідувати уроки фізкультури, щоденно активно рухатися, проводити вихідні на свіжому повітрі (спортивні ігри, туристичні походи тощо).
13. Скільки часу потрібно витрачати на сон? (Не менше 8 годин на добу).

Соціальний педагог:
Перед вами квадратики кольорового паперу. Виберіть один з них і покажіть мені.
(Учні самостійно вибирають свій улюблений колір, а СП коментує символіку кольорів).
o  Зелений – спокій, символ природи та молодості.
o  Червоний – тривога, символ любові, страждань.
o  Білий – невинності, чистоти й радості.
o  Оранжевий – символ слави, величі та гідності.
o  Жовтий – символ тепла, радощів і поваги.
o  Голубий – символізує благородство, ніжність, вірність
o  Синій – вірності, довіри, безмежності.

СП: Але, нам треба на чомусь пересуватись до острова скарбів. Перед вами лежать кораблики. Напишіть на них»Чого ви очікуєте від подорожі?»
(Роздати кораблики, учасники пишуть на них свої очікування, прикріпляють на дошку або на аркуш із намальованим морем.)

СП: А щоб веселіше було подорожувати, складемо наш девіз.
(З окремих розрізаних аркушів учні складають девіз).

Якщо

хочеш,

щоб

життя

тобі

усміхнулось


спочатку

сам

усміхнись

життю.

СП: Наші кораблики вже готові до подорожі. Отже, один, два, три, старт.
Це наша перша зупинка.
Я хочу, щоб ви уважно подивилися на деревце і сказали, чого йому не вистачає? (плодів). А для того, щоб деревце дало плоди, вам потрібно йому допомогти. Для цього у вас на столах лежать листочки, на яких написані корисні і шкідливі звички. Ваше завдання вибрати тільки корисні звички, які сприяють збереженню здоров’я і роблять наше життя гарним і щасливим. (Листочки з правильними відповідями прикріплюються до дерева, а листочки з шкідливими звичками ми покладемо у скриню та кинемо у море).
Корисні звички (листочки). Посміхатися друзям, бути чемним і вихованим, займатися фізкультурою, бути чесним і відкритим, загартовування, ігри на свіжому повітрі, правильне харчування, мити руки перед вживанням їжі, оберігати природу, дбати про рідних, знати свої права та обов’язки, чистити зуби, здобувати освіту, вивчати правила дорожнього руху, не чіпати бездомних собак і кішок,не відкривати двері незнайомим.
Шкідливі звички (листочки). Куріння, алкоголізм, вживання наркотиків, неповага до старших, битися з товаришами, гризти нігті, гратися з електроприладами, ходити по льоду, бути злим і роздратованим, гратися з сірниками, ходити по залізничним коліям, купатися у заборонених місцях, бути жадібним і заздрісним, перебігати дорогу під час руху авто.
Ви прогнали шкідливі звички, адже вони негативно впливають на здоров’я людини! Викликають захворювання, неспокій, знервованість та багато зла.

СП: Щось наше сонечко не дуже нам посміхається.
Гра «Одягни слово».
Придумайте епітети до слова «життя».
- Яке? (Веселе. Чудове. Красиве. Важке. Щасливе).
- Якого кольору життя? (Оберіть свій колір олівця).
- Запишіть на стрічках, яке у вас життя.
(Діти заповнюють стрічки-промінчики та закріплюють їх на дошці на якій намальовано сонечко, яке символізує життя. ).
Погляньте, які різні промінці! Життя – це перш за все здоров’я людини.

СП: Життя людини неповторне і звичайне, радісне і смутне, повне переживань. Людей – мільйони, усі вони неповторні й несхожі. Вони, як зірки на небі, що горять незвичайним світлом. Їхнє життя гірке, як полин, і солодке, як мед. Життя кожного – це дорога, якою тільки йому призначено пройти. І якою буде ця дорога залежить… Від кого?
«Не втрачай час на міркування про те, що і заради чого робиться, тому що життя – це спектакль (драма), план якого складений Богом і не доступний людському розумові», - сказав Марк Аврелій. Але драма укладена не в неминучості долі для людини, а в силі або слабкості характеру, здатності або нездатності реалізувати життєві можливості.
СП: Друга наша зупинка – це острів «ВІЛ, паління, алкоголізм» (сценка).
Юнак: Подивись, яке у мене тату! А які я бабки за нього вклав!
Дівчина: А ти знаєш, що під час татуювання можна заразитися ВІЛ інфекцією?
(Юнак швидко стирає тату)
Дівчина: Це тату легко стерти, а хворобу неможливо так легко подолати. Тому подумай перш ніж зробити такий крок!
Учень другої групи: Я чув що Американська Асоціація Банків крові та Американський Червоний хрест не приймають кров від донорів з татуюванням.

СП: Нам треба заходити на цей острів? (відповідь дітей)
Так, ми не будемо заходити на цей острів.
Що це я бачу? Яка чудова посмішка.
Люди починають свій день словами «Доброго ранку!», «Доброго дня». Сьогоднішній урок ми розпочинали привітаннями із всміхненими обличчями.
Як ви думаєте, чи приємно бачити усміхнене обличчя, чути ласкаві, звернені до тебе слова ввічливості? Чому? (Відповіді дітей).
Посмішка зігріває серце людей, покращує настрій. Це маленьке диво, яке ми повинні розділити з усіма. Пригадаймо якомога більше лагідних, добрих слів. Наповнимо цими словами нашу класну кімнату.
(Діти називають такі слова.)

СП: Отже, гарний настрій, приємні переживання також впливають на здоров’я людини.
Наші кораблі попали на мілину. Треба на допомогу покликати буксир.
Вправа «Від чого залежить здоров’я?»
На дошці малюється шкала, праворуч позначка «середовище», ліворуч – «людина». Усім учасникам роздаються стікери, пропонується подумати і дати відповідь на питання: «Від чого, на вашу думку, залежить здоров’я: від самої людини чи від середовища, яке її оточує?». Потім кожен учасник кріпить стікер відповідно до свого рішення біля правої позначки або лівої, а хто вважає, що від людини і середовища, то ближче до середини.
Потім учасники висловлюють свої міркування, доводячи свою власну точку зору.
СП: Молодці, лише людина може допомогти собі придбати здоров’я. Скажіть, що вона повинна для цього робити?
(відповіді дітей):
·     Дотримання режиму та особистої гігієни;
·     Раціональне харчування;
·     Заняття фізкультурою і спортом;
·     Прогулянки на свіжому повітрі;
·     Боротьба зі шкідливими звичками;
·     Бути добрим і милосердним,ввічливим і вихованим;
·     Повноцінний сон.

СП: Час закінчувати нашу подорож. Та наш «Циферблат життя» вже не зупинити
Візьмемо аркуші, що є у вас на столах, і намалюємо коло-циферблат.
(Діти малюють разом з соціальним педагогом.)
Але цифри на ньому позначатимуть не час, а роки нашого життя. Спочатку ми тільки народилися – цифра 0, стрілка ваших годинників показувала сюди. Потім ми росли, стрілка рухалась від цифри до цифри і зараз вона стоїть на певній цифрі. Скільки років кожному? Позначте це число на колі.
Малюємо далі стільки, скільки ви хочете прожити. Але важливо не лише скільки жити, а й як жити. Якими ви будете через 5, 10, 15, 20 років?
Напишіть це на циферблаті. Продовжте пропозицію «Я хочу бути … (ким?)» (Діти пишуть. Час виконання 3-5 хвилин)

СП: Що у нас вийшло? (Діти називають свої варіанти.)
Отже, усі ви хочете бути успішними. Для досягнення цього вам необхідне здоров’я. Чи значить це, що бути здоровим важливо для всіх нас? Тоді давайте наші циферблати прикріпимо до дошки – вони нагадуватимуть нам про нашу мету.
(Роботи дітей кріпляться скотчем до дошки.)

СП: Ось ми і пришли до нашого острова скарбів, давайте подивимось, який же скарб тут є.
(Учні розгортають декілька коробок і дістають табличку «Здоров’я».)
Отже, здоров’я – це наш найцінніший скарб. Чи здійснилися ваші очікування від подорожі?ь(відповіді дітей)
СП: Як бачимо, більшість із вас правильно розуміє і сприймає суть здорового способу життя. Але, як виявляється, перешкодою цього є багато спокус. Людині потрібні і знання, і культура, і сила волі, щоб протистояти їм. Тому слід пам’ятати очевидне: щастя, до якого всі ми прагнемо, неможливе без здоров’я, здоров’я неможливе без піклування про нього, а піклуватися потрібно вміти і хотіти. Треба знати, що для здоров’я корисне, а що шкідливе, що від Бога, а що від лукавого, який шлях веде до розквіту і гармонії сили та краси, а який — у прірву.
Наостанок хочу дати вам декілька порад великого українця, всесвітньовідомого лікаря Миколи Амосова:
1. У більшості хвороб винна не природа, не суспільство, а сама людина. Найчастіше вона хворіє від лінощів і жадібності, але іноді й від не усвідомлення ціни здоров’я.
2. Не сподівайтеся на медицину. Вона непогано лікує деякі хвороби, але не може зробити людину здоровою.
3. Щоб не хворіти, потрібні власні зусилля, постійні та значні. Замінити їх не можна нічим. Людина, на щастя, настільки досконала, що повернути здоров’я можна завжди, тільки необхідні зусилля повинні зростати з віком і поглибленням хвороб.
4. На жаль, здоров’я, як важлива мета, постає перед людиною, коли смерть стає близькою реальністю. Однак, людину зі слабким характером навіть смерть не може надовго залякати.
5. Основними складниками здоров’я є фізичні навантаження, обмеження у харчуванні, загартування, час і вміння відпочити. І ще – щасливе життя! На жаль, без перших умов людина здоров’я не забезпечить. А якщо немає щастя в житті, то де знайти стимули для зусиль, щоб напружуватись і голодувати? На жаль!
6. Природа милостива: досить 20-30 хв. фізкультури у день, але такої, щоб задихнутися, спітніти і щоб діяльність пульсу збільшилася, вдвічі.
7. Треба обмежувати себе в їжі.
8. Уміти розслаблятися — наука, але до неї потрібен ще характер. Якби він був!

9. У народі кажуть, що здоров’я — щастя вже само собою, а хвороба — нещастя.