вівторок, 11 лютого 2020 р.

Заняття до Дня безпечного Інтернету


Заняття з елементами тренінгу: «Безпечний Інтернет»


Мета: ознайомити учнів з позитивним та негативним впливом Інтернету на людину; розвивати навички роботи в групах, вміння висловлювати свою точку зору логічно і конкретно; сприяти формуванню в учнів  поняття про принципи безпечної поведінки в мережі Інтернет.

Завдання:
- визначити основні небезпеки, які можуть спіткати дітей у мережі Інтернет;
- сприяти формуванню навички адекватного реагування на небезпеки мережі;
- розвивати культуру поведінки в Інтернеті.

Хід заняття

1.Привітання, активізація уваги, налаштування на роботу.
Вправа «Палець вверх».

Мета: визначити думки учасників відповідно актуального питання та викликати групу на дискусію, продемонструвати різні думки з приводу одного і того ж твердження.
Метод: індивідуальна робота, обговорення.
Тренер читає твердження, яке потребує обговорення групи. Учасники стають у коло і слухають запропоноване твердження, аналізуючи чи згодні вони підтримати його чи ні. Варто наголосити, що тут не має правильних чи неправильних відповідей і цілком нормально не погоджуватись з думкою оточуючих. Коли тренер читає твердження учасники закривають очі і роблять свій вибір (якщо вони погоджуються з твердженням віднімають великий палець вгору, якщо ні – вниз як це показано на рис.1.)  Після того, як всі зроблять вибір тренер просить групу відкрити очі і обговорити власні позиції щодо твердження.

Питання для групи:
1. Я люблю спорт.
2. Я люблю проводити свій вільний час у соціальних мережах.
3. У соціальних мережах часто вникають конфлікти.
4. У мене був неприємний випадок  пов'язаний з Інтернетом.
5. Інтернет – це вільний простір, у якому можна робити все, що забажаєш.
6. Інтернет шкодить  фізичному  та психічному здоров’ю.
7. Я завжди розповідаю дорослим про конфлікти, які виникають зі мною в Інтернеті.


2. Знайомство. Вправа «Моє ім’я та нікнейм»
Мета: знайомство учасників, налаштування на позитивну взаємодію у групі, виявлення рівня активності у користуванні Інтернет-ресурсами.
Хід проведення
Учасникам пропонується по черзі назвати своє справжнє ім'я та ім'я (нік), яким би вони хотіли користуються на сьогоднішньому занятті й продовжити речення «Для мене Інтернет –це…»
Обговорення:
Чи в багатьох відрізняється справжнє ім'я від імені? Чи пов’язані між собою ці два імені? Як?
Чому користувачі вигадують собі імена для взаємодії в Інтернеті? Від чого вони себе убезпечують? А на які ризики можуть наразитися?

3. Повідомлення мети та теми. Правила.
Вправа «Перепустка»
Ресурси: слова для складання правил роботи, роздруковані на кольорових аркушах і розрізані (кількість правил співпадає з кількістю груп).
Усі учасники заходять в аудиторію. При вході їм роздають «перепустки» - різнокольорові аркуші, на яких написані певні слова. Завдання – створити групу за кольором і зібрати всі правила.
Приклади правил:
1. Говорить один - всі слухають.
2. Доброзичливість
3. Поважати один одного
4. Говорити по черзі
5. Не критикувати
Після озвучування правил, які склали учасники, ведучий повідомляє тему мету заняття.
Сьогодні Інтернет – це невід’ємна частина нашого життя. Але не всі користувачі, особливо діти, знають всі ризики і небезпеки, які їх чатують в мережі Інтернет. Тому сьогодні ми розглянемо найнебезпечніші підводні камені Інтернету, на які може наразитись кожен з нас. Особливо серед підлітків, які проводять майже весь свій вільний час у віртуальному світі, нехтуючи навчанням, друзями, здоров’ям та навіть рідними людьми. Можна стверджувати, що наприкінці XX століття виникла і поширилась нова форма залежності – комп’ютерна.
Тому на сьогоднішньому занятті ми будемо з вами говорити про Інтернет і спробуємо виявити: наскільки потрібен він в нашому житті та які плюси та мінуси має, а також отримаємо знання про безпечне користування Інтернетом.

4. Очікування з нікнеймами «Наш чат»
Учасники по черзі розповідають починаючи з фрази: «Від сьогоднішнього тренінгу я очікую…»

5. Вправа «Калейдоскоп запитань»

Ведучий задає питання:
- Назвіть для чого люди використовують Інтернет;
- Для чого Інтернет використовують ваші однолітки?
- Які соціальні мережі ви знаєте?
- Чи спілкуєтесь ви з незнайомцями?
- Чи був у вас якийсь неприємний випадок в школі чи який відбувся особисто з вами, пов'язаний з Інтернетом?
Обговорення:
Які висновки можемо зробити, прослухавши відповіді групи?

6. Вправа «Побажання Інкогніто»
Всім учасникам роздаються стікери (папірці, що наклеюються) на яких вони мають написати побажання не підписуючись і приклеїти їх на стікери із ніками учасників (вправа очікування№4). Після того як всі виконають завдання, учасникам пропонується вгадати хто написав їм побажання. Зазвичай це важко зробити, тоді тренер говорить, що так само важко розпізнати з ким спілкуєшся в Інтернет, адже ми не знаємо хто по ту сторону екрану, тому треба бути обережними і не давати конфіденційної інформації/фото іншим людям в мережі, коли не впевнені хто це.
Питання:
Чи знаєте ви, від кого вони прийшли?
Чи завжди вам можуть прислати щось приємне в правдиве?
Висновок: Як тут, так і в Інтернеті, хто реально надіслав вам повідомлення ви точно не знаєте, і це може бути людина під чужим ім’ям.

7. Вправа «Небезпека в Інтернеті!»
Учнів об’єднати у дві групи. Перша команда записує негативні сторони Інтернету, друга – позитивні. Потім кожна команда представляє свою роботу.
Питання:
Чого більше нам приносить Інтернет: позитиву чи негативу?
Від чого залежить наша безпека в чаті?

8.Вправа «Вчимося безпечній поведінці»

Тренер пропонує групам (на цьому етапі склад груп можна змінити) ознайомитися з інформаційними аркушами, у яких містяться матеріали:
- про шкідливі сайти, які закликають до тероризму, екстремізму тощо;
- про комерційні сайти, розраховані на недостатньо розвинене критичне сприйняття інформації користувачами;
- про небезпеки розміщення особистої інформації, фотографій, відео;
- про небезпеки особистих контактів з незнайомими людьми.
Завдання груп – ознайомитися з матеріалами, обговорити їх і зробити свої висновки, які і представити на загал.

9. Узагальнення, висновок. Складання пам’ятки
Учасники розробляють у підгрупах правила розумного користувача у мережі Інтернет, використовуючи опорні слова:
- пам’ятай про
- піклуйся про
- ніколи не
- завжди
- думай про
- зверни увагу на
- намагайся
- порадься з
- узнай про
- не забудь
- ні в якому разі не
- зроби
- відповідай за
Після представлення правил, учасники висловлюють свої враження від заняття, висновки, які для себе зробили.

10.Очікування. Підведення підсумків.
Мета: визначити наскільки збулися очікування учасників від заняття.
Метод: індивідуальна робота.
На стікерах учасникам потрібно написати такі позиції:
те, що потрібно переварити/переосмислити

те, що забирають з собою в життя.
те, що є непотрібним.
Ці стікери учасники наклеюють на відповідні малюнки, які у формати А-3.
те, що потрібно переварити/переосмислити.
те, що забирають з собою в життя.
те, що є непотрібним.
 


День Безпечного Інтернету 2020


11 лютого 2020 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом «Разом для найкращого Інтернету».

День безпечного Інтернету (SID/ДБІ) запровадили мережі Insafe та INHOPE за підтримки Європейської комісії для просування безпечного та позитивного використання цифрових технологій, особливо, дітьми й молоддю. Центр кращого Інтернету представляє Національний комітет Дня безпечного Інтернету в Україні.

День безпечного Інтернету відзначають щороку. Мільйони людей об’єднуються, щоб надихнутися для позитивних змін онлайн, підвищити освіченість з питань безпеки онлайн та взяти участь у заходах, що проходять у всьому світі. День безпечного Інтернету націлений на створення безпечного та найкращого Інтернету, де кожний та кожна можуть використовувати технології відповідально, у дусі поваги, критично та творчо.

День безпечного Інтернету має на меті долучити до співпраці дітей і молодь, батьків і вихователів, освітян, педагогів і соціальних працівників, представників індустрії та політиків, надихаючи їх відігравати свою роль у створенні найкращого Інтернету.

Тема Дня безпечного Інтернету „Разом для найкращого Інтернету” надихає всіх приєднуватися до руху та використовувати найкращий потенціал Інтернету для об’єднання людей.