четвер, 8 грудня 2016 р.

Тренінг «Ми проти насильства»


Мій улюблений світ — без насильства,
Без жорстокості, болю і зла,
Де народом заспівана пісня
Містить тільки хороші слова…
І. Супрун

Основні завдання нашого тренінгу: усвідомити факти насильства щодо себе та інших, нейтралізувати думку «таке тільки в мене трапилось», навчити учасників говорити про насильство. Також обов’язковим є повідомлення наприкінці заняття адрес і телефонів, за якими слід звертатись по допомогу.

Мета: формувати в молодіжному середовищі позитивний імідж здорової людини, діагностувати форми насильства та виявляти дітей, які перебувають у несприятливих умовах, в екстремальній ситуації, ознайомити з різними видами насильства.
Вік: 11-12 років.
Час: 90 хв. (2 уроки).

Матеріали: 4-5 аркушів ватману; бейджики; журнали, з яких можна вирізати картинки, аркуш паперу формату А4 на кожного, клей, ножиці, маркери.

Вправа «Моє ім’я»
Назвіть своє ім’я, особливості вашої поведінки чи зовнішності, які починаються з тієї самої літери, що й ваше ім’я.


Правила
Група формулює правила, за якими планує працювати. Якщо учасники не вказують якогось із основних правил, ведучий/тренер називає його сам.

Очікування
Запис та озвучення очікувань учасників від тренінгу.

Гра «Поміняйтесь місцями»
Вправа на розігрів групи, активізацію.
Ведучий пропонує якомога швидше помінятись місцями (не домовляючись) тим, хто: має руде волосся, любить морозиво тощо. Називайте ознаки, притаманні якомога більшій кількості учасників.
Діти 11-12 років, намагаючись зайняти місце, частіше за все не звертають уваги на інших, тому можливі зіткнення на шляху до вільного стільця, штовхання. Слід обговорити почуття обох сторін умовної сутички, наголосити, що, піддаючись прагненню досягти бажаної мети, не потрібно забувати про своїх друзів.

Вправа «Колаж почуттів»
Кожній дитині пропонують зробити (з фотографій, картинок із журналів) колаж будь-якого почуття, що стосується насильства. Потім учасники вгадують, яке це почуття, яким чином отримана картинка виражає його, хто зображений на колажі — жертва чи людина, котра скоїла насильницький акт. Якщо діти побачили в цих ілюстраціях інші почуття, запропонуйте їм пояснити свою думку.

Тест «Насильство»

Цей елемент зустрічі є не лише діагностичним, а й активізує знання учасників тренінгу, що допомагає провести наступний етап не лише методом міні-лекції, а й методом мозкового штурму.

Ведучий. Дайте відповіді на запитання («так» або «ні»), наведені нижче.
1. Чи карають фізично твоїх друзів їхні батьки?
2. Тебе ображають твої брат чи сестра?
3. Чи було так, що батьки ставилися до тебе байдуже?
4. Чи було так, що близькі родичі ставилися до тебе байдуже?
5. Твої батьки лають тебе?
6. Чи можеш ти сказати про свою родину, що вона неприязно ставиться до тебе?
7. Чи траплялося так, що вдома з тебе насміхалися?
8. Чи є в тебе знайомі, чиї батьки знущаються, постійно ображають їх?
9. Чи були ви вдома свідками насильства (фізичних ушкоджень)?

Міні-лекція «Що таке насильство?»
Можна виділити чотири типи жорстокого поводження з дітьми.
1. Фізичне насильство — невипадкове завдання тілесних ушкоджень.
2. Сексуальне насильство — використання людини для отримання сексуального задоволення.
3. Занедбаність — нездатність батька або особи, яка доглядає за дитиною, забезпечити основні потреби дитини в їжі, одязі, житлі.
4. Психологічне насильство — відсутність у родині доброзичливої, здорової атмосфери. Може виявлятися у:
• зневазі — послідовній нездатності батьків чи особи, яка здійснює догляд, забезпечити дитині необхідну підтримку, увагу, турботу;
• жорстокому поводженні — хронічних приниженнях, образах і висміюванні дитини, знущанні з неї.
  
Груповий малюнок «Насильство»
Запропонуйте зробити спільний малюнок на задану тему, розподілити ролі у процесі створення.
Завдання вчить домовлятись і дає психотерапевтичну можливість спостерігати, яку стратегію використовує кожна дитина, а також сприяє зближенню учасників групи. Ця вправа може стати початком відреагування.

Вправа «Скульптура».


Необхідно з учасників сьогоднішньої зустрічі зробити скульптуру, використовуючи всіх як глину. Назва скульптури — «Ми проти насильства».
Обговорення.

Підсумок
— Де ви можете застосувати отримані сьогодні знання?
— Чи виправдались ваші очікування?
— Що найбільше запам’яталося?
— Яку частину заняття ви бажали б змінити?

Прощання «Передай імпульс по колу»
Учасники зустрічі стають у коло та беруться за руки. Потиском по колу передають «імпульс», на знак єдності та прощання.
Назвіть адреси і телефони, за якими слід звертатись у разі виникнення складних ситуацій.


пʼятницю, 25 листопада 2016 р.

Міжнародний день

25 листопада, відзначається Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок.


Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок в 1999 році й запропонувала проводити цього дня заходи, які би привертали уваги громадськості до цієї проблеми. Ця дата була вибрана в пам'ять про сестер Мірабаль – політичних активісток, жорстоко вбитих за наказом диктатора Домініканської Республіки Рафаеля Трухільо в 1961 році. Три сестри Мірабаль - Мінерва, Патріа і Марія Тереза - належали до підпільної організації "Революційний рух 14 червня", очолюваної чоловіком Мінерви Маноло Таварес Хусто. З того часу активісти всього світу виступають, щоб покласти край такому ганебному явищу, як насильство над жінкою.
У лютому 2008 року Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун оголосив про початок проведення кампанії "Спільно покінчимо з насильством щодо жінок", яка розрахована на декілька років і спрямована на запобігання та ліквідацію насильства щодо жінок і дівчаток у всьому світі.
Подолання проблем гендерного насильства є серйозним викликом для українського суспільства. До цієї теми необхідно звертати увагу всіх верств населення, щоб сформувати в суспільстві непримиренне ставлення до цього явища.
Першим кроком до подолання проблеми насильства має стати її усвідомлення, як суспільством в цілому, так і кожним окремим громадянином, членом сім’ї. Необхідно змінювати терпиме, а іноді й байдуже ставлення суспільства до насильства. Кожен з нас має сказати «Стоп!» насильству у власній родині. Адже сім’я – це саме те місце, яке має бути світлим затишком, острівцем безпеки і комфорту у нашому досить бурхливому світі. Місцем, де тебе розуміють і поважають, де можна нікого не боятися і почуватися вільно кожному – і маленькій людині, і дорослому, і особі літнього віку.

Пропоную віртуальну експозиції "Зупинимо насильство"

"16 днів проти насильства"

25 листопада – Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок - насильство родина жінки.

У цей день світ відзначає день ліквідації насильства щодо жінок. Офіційно цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році, але відзначатиметься він почав з 1981 року в пам'ять про трагічну загибель сестер Мірабаль, які були по-звірячому вбито за наказом домініканського правителя Рафаеля Трухильо в Домініканській Республіці в 1960 році.
25 листопада  починається кампанія  «16 днів активних дій проти насильства по відношенню до жінок» .
У минулому році голова ООН створив чоловічу комісію для боротьби з насильством щодо жінок. Пан Гі Мун оголосив про створення мережі чоловіків-лідерів, яка надасть опір жорстокому поводженню з жінками.
У створену групу увійшли такі відомі особистості, як бразильський письменник Пауло Коельо, норвезький міністр юстиції Нат Сторбергет, іспанська архієпископ Десмонд Туту ...
Як це не дико звучить, але за статистикою в наш час, 70% жінок страждають від фізичного та сексуального насильства з боку чоловіків.
І найчастіше дівчатка, дівчата і жінки страждають не від незнайомців , а від самих близьких - батьків, братів, коханих, чоловіків.
Побутове насильство по відношенню до жінок поширено по всій планеті і проявляється у всіх шарах суспільства незалежно від освіти та матеріальної забезпеченості.
Як це не дивно, але до 15% європейських жінок, здавалося б, таких незалежних і впевнених у собі щодня стають жертвами побутового насильства.
Деякі чоловіки до цих пір упевнені, що курка не птах, а жінка не людина, піднімаючи руку на жінку, вони навіть не згадують про те, що порушують права людини.
І це буде тривати до нескінченності, якщо жінки самі не будуть боротися за свої права і давати відсіч усім, хто тим чи іншим способом намагається їх образити і принизити.
У 2006 - 2008 роках Рада Європи - організація, в обов'язки якої входить захист прав людини на континенті, провела кампанію у вхідних в нього державах, спрямовану на те, щоб оголосити побутове насильство кримінальним злочином.
У США статистика сімейного насильства ще не так давно була такою ж жалюгідною, як і російська.
Але коли в 1996 році в США був прийнятий федеральний закон про насильство в сім'ї , число вбивств на «сімейної грунті» скоротилася в 4 рази.
У Росії ж подібний закон досі не прийнятий, хоча його гостра необхідність давно назріла.
За статистикою МВС Росії, найбільше злочинів скоюється на грунті сімейно-побутових відносин.  У нашій країні близько 14 тисяч жінок в рік гине від рук чоловіків або партнерів, а дві тисячі закінчують життя самогубством .
На щастя, у нас існують громадські кризові центри, але, на жаль, притулки-притулку є лише в деяких із них.
У цих центрах працюють лише жінки, серед них психологи, медики, юристи та волонтери - жінки добровольці, які самі пройшли через пекло сімейного терору.
Всі вони намагаються допомогти жінкам подолати страх, залежність, виробити впевненість у собі, щоб допомогти звернулися за допомогою покласти край приниженням і побоям.
Допомога і підтримка цих центрів безкоштовна.
Інформація про телефони довіри та екстреної психологічної допомоги таких центрів міститься на перших сторінках усіх товстих телефонних довідників.
Але мені особисто здається, що жінки часто самі в якійсь мірі винні в тому, що потрапляють в залізне кільце деспотизму своїх супутників життя.
Багато хто, напевно, бачили передачу «Давай одружимося».
Сваха, яка бере участь у цій передачі і дає поради, як правильно будувати відносини, сама була жорстоко побита чоловіком.
Особисто мене вразив той факт, що жінка перед вступом у шлюб знала, що наречений бив двох своїх перших дружин і навіть сидів за побиття.
Ну і питається, - на що ж вона розраховувала, виходячи заміж за деспота?
І саме приголомшливе в цій історії те, що вона знову зійшлася з понівечили її чоловіком.
Особисто у мене слів немає ...
Дуже часто жінки, вступаючи в романтичні відносини з чоловіком, навіть не намагаються проаналізувати риси його характеру, погляди на сімейне життя і його минулі відносини з жінками.
А потім потрапляють в кримінальні зведення.
Особливо насторожує той факт, що побоям піддаються не тільки які-небудь неосвічені жінки з глибинки, а успішні в бізнесі пані, кандидати наук та інші розумні і багато чого в житті досягли жінки.
Напевно, багато хто пам'ятає, що навіть талановитий Тіну Тернер бив її чоловік-продюсер Айк Тернер.
Або наша Валерія.
Обидві жінки, ризикнувши своєю кар'єрою, покинули тиранів. І тепер обидві вони відомі і продовжують радувати шанувальників своїм талантом. А імена їх мужів не миготять на сторінках ЗМІ.
Чому чоловіки б'ють своїх дружин і співмешканок, а ті терплять?
Найчастіше основи довготерпіння закладаються ще в дитинстві. Або жінка виросла в родині, де насильство було повсякденним явищем, або в дитинстві була позбавлена ??батьківської любові, виховувалася в строгості методом батога, не чула похвал, не отримувала подарунків і в результаті у дівчинки сформувалася низька самооцінка.
Чоловіки ж забіяки вибирають в дружини саме тих жінок, що показують свою слабкість, не можуть постояти за себе.
Чоловік подібного типу ні за що не стане знайомитися з сильною, вольовою, впевненою в собі жінкою, він інстинктивно шукає ту, що готова грати роль жертви.
Дається взнаки на сімейне насильство і споконвічно російське - б'є, значить любить.
І деякі жінки цьому до цих пір вірять!
Хоча, якщо запитати таких жінок, - «Якщо ви любите свою дитину, тварина, чоловіка, чи станете ви їх бити?».
Думаю, 99,9% дадуть відповідь - ні.
Мій дід колись мені казав, що руку на жінку може підняти тільки не відбувся у житті чоловік, «слабак», одним словом, не мужик.
Подорослішавши і постеживши за різними типами чоловіків, я зрозуміла, що мій дід був абсолютно правий.
На жаль, багатьох жінок тримає біля тиранів їх матеріальна залежність, серцева прихильність і патріархальні уявлення про сім'ю.
Буває так, що на початку сімейного життя, а часом і на стадії залицяння чоловік проявляє дратівливість, агресію, завдає жінці побої, потім нібито кається, просить пробачення, дарує квіти, подарунки, каже гарні і пристрасні слова і клянеться, що це ніколи більше не повториться.
Жінка тане і прощає.
Але раз підняв руку, обов'язково підніме її знову. І вийти замкнуте коло.
Будь-якій жінці в першу чергу варто заздалегідь подумати про своє благополуччя та благополуччя майбутніх дітей, про свою і їх безпеки.
До того ж син, що виріс в сім'ї, де тато знущався над мамою, може перенести модель батьківської сім'ї на свою сім'ю. А дівчинка може вирости пасивною жертвою чоловіка тирана.
Деякі жінки бояться виносити сміття з хати і приховують свою неблагополучну сімейне життя.
Психологи ж радять навпаки розповісти про це родичам і знайомим. А якщо ситуація повторюється, то написати заяву в міліцію.
Рекомендується так само спільна консультація з чоловіком у сімейного психолога.
Але все ж, якщо жінка помилилася в обранцеві, кращим виходом звільнення з капкана буде розставання.
Відновивши душевну рівновагу, жінка має всі шанси знайти гідного супутника життя і назавжди забути про свої кошмарах.
Найголовніше усвідомити це і прийняти рішення, скориставшись допомогою друзів, родичів , фахівців.
Особисто я хочу в цей день побажати всім жінкам пам'ятати, що кожна з них хоч і маленька, але унікальна і безцінна всесвіт, що заслуговує любові, захоплення і поваги.

неділю, 20 листопада 2016 р.

Всесвітній день дитини

ТЕМА: «Знай свої права, дитино»

 
МЕТА: познайомити учнів зі змістом основних статей Загальної Де­кларації прав людини, Конвенції про права дитини. Конституції України; допомогти запам'ятати основні поняття, розвивати пам'ять, мо­ву, вміння класифікувати й узагальнювати; довести учням, що в основі документів про права людини ле­жать головні потреби всіх людей. Виховувати людяність, почуття чуйності, доброти.
 ОБЛАДНАННЯ: Конвенція про права дитини; Конституція України; вислови відомих людей, презентація .
 ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ: закон, Конституція, ООН, Декларація, Кон­венція, право.
  Хід уроку
I. Вступна частина.
У неньки народилося дитя,
Дитя моє! Бог дав тобі життя,
І щоб ніхто не заподіяв шкоди
Тобі, малесенький громадянине,
Бог дав закони нашого народу.

«Сьогодні діти – завтра народ» В. Сухомлинський.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА.
1. Слово соцільного педагога.
 Шановні діти і гості нашого свята, сьогодні у нашій школі проводиться виховна година «Знай свої права, дитино» до всесвітнього Дня дитини.
 (Записано на дошці) «Людина – найцінніший скарб планети Земля».
 Дійсно, людина найрозумніша істота планети Земля. Кожен із вас, діти, неповторна особистість і саме такої більше на цій землі немає і не буде.
Відомий поет України В.Симоненко, який прожив життя-спалах написав про неповторність кожного.

2. Вірш В.Симоненка «Ти знаєш, що ти – людина»
Ти знаєш, що ти – Людина?
Ти знаєш про це, чи ні?
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя – єдина.
Очі твої – одні.
Більше тебе не буде,
Завтра на цій землі
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди, -
Добрі, ласкаві і злі.
Сьогодні усе для тебе
Озера, гаї, степи
І жити спішити треба,
Кохати спішити треба –
Гляди ж не проспи.
Бо ти на землі людина
І хочеш того, чи ні.
Усмішка твоя – єдина,
Мука твоя – єдина.
Очі твої – одні.

3. Розповідь соціального педагога
Уся історія людства — це історія війн. Одна із найстрашніших в історії людства війна тривала 6 років і закінчилася в 1945 році. Загинуло близько 60 млн. чол. Право на життя було порушено для 60 млн. чол. Життя втратили люди, чисельність яких перебільшує чисельність населення сучасної України. І тоді, люди, всього світу зрозуміли, що треба об'єднатися для захисту прав людини.
Вони створили ООН — Організацію Об'єднаних Націй. 10-го грудня 1948 року різні народи світу вирішили і проголосили, що всі люди мають рівні права. Так ви­никла Загальна Декларація прав людини.
Але дорослі можуть захищати свої права від злодіїв, шахраїв, а діти ще не в змозі цього робити. Тому 20 листопада 1957 року Генеральною Асамблеєю ООН була проголошена Декларація прав дитини - дуже важливий документ, в якому визначені права дитини. Цей закон повинні виконувати люди всієї нашої Землі.
Дитина-найцінніший скарб. Пройде не одне тисячоліття, поки людство зрозуміє цю істину, і пройде не одне тисячоліття, поки людство, нарешті, прийме закони, які оберігатимуть дитину - найбільше наше багатство.
Права дитини - це певні можливості, які треба дітям (до 18 років) для того, щоб жити і дорослішати.
Діти мають особливе право на піклування та допомогу з боку держави. Але, на жаль, життя, здоров’я, навчання, щастя дітей усього світу недостатньо захищені.
Сьогодні 250 млн. дітей живе за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань.
Кожен рік від хвороб помирає 5 млн. дітей.
Поширюється торгівля дітьми. Використовують дітей, від яких відмовилися батьки, для пересадки органів.
В Україні три чверті дітей-діти з хронічними хворобами.
З’явився новий тип дітей – «діти вулиці». Це діти, що залишили рідні домівки і живуть та харчуються, як заманеться. Основна маса з них має освіту 3-4 класи. Більшість з них— малолітні злочинці, наркомани,- торгівці наркотиками.
У кожній державі є один найголовніший закон – Конституція. У ній записані усі правила, за якими повинні жити люди цієї країни. І правила ці ні в якому разі не можна порушувати! За допомогою Конституції держава піклується про своїх громадян. Але в усіх малих громадян є ще своя Конституція. Вона називається «Декларація прав дитини».
Тому y 1989 році представники урядів прогресивних країн світу, в тому числі й наша Україна, підписали Конвенцію про права дитини. В цій Конвенції країни домови­лися охороняти права всіх дітей світу. Там записано, що дитиною вважається людина, якій ще не виповнилося 18 років. Конвенція — це Міжнародний договір, угода. Згідно з цією угодою, Україна у квітні 2001 року прийняла Закон України про охорону дитинства.

4. Словникова робота.
 Декларація – це документ в якому викладено важливі правила, обов’язки для дітей.
 Конвенція – це угода, міжнародний договір з цих питань.
 Закон – документ, прийнятий вищим представницьким органом державної влади і є загальним.
 Конституція – закон про устрій, будову держави, про головні права та обов′язки громадян.

5. Основні положення Конвенції про права дитини.
Зараз ми помандруємо сторінками Конвенції прав дитини. Ми ознайомимося з основними правами дитини. Коли ви будете у старших класах, то на уроках правознавства ви більш детально це будете вивчати. На партах у вас лежать роздруковані аркуші, на яких перелічені основні права дітей.

Пам′ятка учням
Дитина (у віці до 18 років) незалежно від її раси, національності, кольору шкіри, статі, мови, релігії, етнічного чи соціального походження майнового стану, стану здоров′я, незалежно від її батьків та законних опікунів має:
 Право на життя.
Право на ім’я та отримання громадянства.
Право знати своїх батьків.
Право на любов і піклування.
Право на житло.
Право на повноцінне харчування.
Право на освіту.
Право на відпочинок і дозвілля.
Право на медичну допомогу.
Право на об’єднання.
Право на власну думку.
Право на інформацію.
Право на повагу власної гідності і усіх форм насильства.
Право на захист від зловживання наркотиків.
Право на захист від незаконного чи свавільного позбавлення волі, свободи.
Особлива турбота дітям-інвалідам, дітям-сиротам.
Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства або війни.

6. Інсценізація
- Діти, сьогодні на уроці для всіх присутніх сюрприз. Чи любите ви казки? Їх люблять і діти, і дорослі. Отже, до нас на урок завітала казка. Але казка наша незвичайна, вона більш сучасна. Послухаємо наших героїв.
Сценка
Буратіно : Виходить, що наша держава повинна піклуватися про своїх дітей?
Мальвіна : О, ви робите незвичайні успіхи, Буратіно! І лише одна – однісінька країна відмовилася. Це Країна Дурнів.
Буратіно: А цікаво, що це за права, які начебто я маю?
Мальвіна: Ну, ось, наприклад: «Ніхто не має права ображати іншого, принижувати його, карати» . Як це робив Карабас – Барабас.
Буратіно: Ух ти! Здорово! А ще!
Мальвіна: А ще кожна дитина має право ходити до школи і вчитися безкоштовно, щоб стати грамотним, розумним і вихованим.
Буратіно: Подумаєш, а, якщо я не хочу вчитися?
Мальвіна: Значить, ви порушуєте виконання Конституції. Адже крім прав кожна дитина повинна пам’ятати про свої обов’язки. Ходити в школу, Буратіно, - це і ваш обов’язок.
Буратіно: Я так і знав! Зразу палки в колеса! Я думав, якщо мені дають права, це значить, можна робити що завгодно!
Мальвіна: Ох, який же ви негідний хлопчисько! Усі люди народжуються вільними і рівними, усі мають однакові достоїнства і права. Усі наділені розумом і повинні ставитись один до одного, як брати і сестри, незважаючи на колір шкіри.
Буратіно: Та це дурість якась написана! Люди не можуть народжуватись однаковими, рівними: наприклад, мій сусід, хлопчик, коли народився, важив 3 кг, а його братик – 2 з половиною…
Мальвіна: Послухай: народжуватись рівними – це не значить народжуватись однаковими на зріст і вагу або однаково сильними чи красивими. Це значить – народжуватися людьми. Адже ж ніхто ще не народився на світ міністром з портфелем або генералом з пагонами!

- З якої казки наші герої?
- Що нового дізнався Буратіно на уроці?
- Хто порушував його права?
- Який обов’язок не дуже подобається Буратіно?

7. Робота в групах
А зараз ми попрацюємо в групах.
(Кожна група отримує лист, обговорює його та звітує за узгодженою схемою)
Кожна група отримує завдання: прочитати частини казок і сказати, які були порушені права дитини. При відповідях користуйтеся пам′ятками, якщо це потрібно. Вживайте в мовленні слова: « Я так думаю…», «Я переконаний…», « На мою думку…» тощо.

Перша група:
 "Рятуйте! Матуся пішла за молоком, а нас з’їв сірий вовк !"
 1. З якої казки цей лист? («Вовк і козенята»)
2. Чиї та які права були порушені? (Право на життя)

«Я Зайчисько, я маленький, хатку мав собі гарненьку, та прийшла коза рогата, і нема у мене хати. Ой, хутчіш допоможіть, мої права ви підкажіть».
 1. З якої казки цей лист? («Коза-дереза».)
2. Чиї та які права були порушені? (Право на недоторканість житла.)

Друга група:
"Мені дуже холодно в зимовому лісі. Діти, допоможіть знайти підсніжники."
 1. З якої казки цей лист? («Дванадцять місяців».)
2. Чиї та які права були порушені? (Право на любов і піклування.)

«Діти, я хочу на бал, а мене примушують працювати без відпочинку.»
 1. З якої казки цей лист? («Попелюшка».)
2. Чиї та які права були порушені? (Право на відпочинок.)


ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Вислови про права
1. Віктор Гюго «Право – це все те, що є істинне та справедливе».
 2. Вольтер сказав, що "Свобода полягає в тому, щоб залежати лише від закону».
 3. Ще один латинський афоризм означає "Знання закону не в тому, щоб знати його слова, а в тому, щоб розуміти їх зміст».

 А зараз закріпимо вивчене.
2. Вірші у виконанні учнів
Я маю право жити на землі.
Творити, дихати, учитись,
Примножувати багатства всі її.
Своєю Україною гордитись.
Я маю право на здоров’я охорону
Яка б не трапилась біда,
Щоби завжди в моєму домі –
Спокійною була моя сім’я.
У школі всіх наук джерела
Зібрані зі всього світу.
Обіцяю добре вчитись
Я маю право на освіту.
На чисту воду і на хліб духмяний
Я маю право раз і на завжди
Всім дітям достатнє харчування
Потрібне, щоб здоровими росли
Я маю право на веселку і весну,
На щедру осінь і на тепле літо,
На зиму, так безмежно чарівну,
І на лани із стиглим житом.
На золотаве сонце в небесах,
Що щедро Україну зігріває,
На соловейка спів в гаях,
І на любов батьків, безмежну і безкраю.
Тому я щиро всім в житті бажаю
Зростати гідно справжніми людьми.
Бо всі ми українці маєм право
На цій землі і жити, і рости.

3. Підсумок уроку.
Ось і підійшов до кінця наш урок. Всі ви, учні, маєте певні права і повинні їх дотримуватись. А хто порушує права ― стає правопорушником. Виконання законів стосується не тільки президента України, депутатів Верховної Ради, суддів, а всіх громадян, і вас у тому числі. Бо, навіть, за систематичні порушення правил поведінки у школі та за її межами можна потрапити до спеціальної школи з посиленим режимом з одинадцятирічного віку. А якщо дитина-школяр утекла з дому або заблукала, вона може потрапити до дитячого притулку. Крім того, за заподіяну вами шкоду комусь, або нанесені матеріальні збитки , несуть відповідальність ваші батьки.
Але існує і служба у справах неповнолітніх, яка покликана захищати ваші права.
Тому я бажаю вам бути чемними дітьми, ніколи не ставати правопорушниками, бути гідними лише похвали.

3. Вірш у виконанні вчителя.
Дитя моє, права дитини
ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
напевне знати в наші дні:
коли з тобою справедливо
вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам’ять
Порадь і друзям почитай.
Хай прочитають тато й мама
Закони всім потрібно знать!
Будь добрим сином чи дочкою,
поганим вчинком не зганьби
ти роду власного ніколи.
Люби свою сім’ю і школу,
Свою країну ти люби!