Інтерактивне заняття для учнів початкових класів на тему: «Правова абетка»
Мета заняття:
- ознайомити учнів з Міжнародними документами в яких
записані права дитини: Декларацією прав дитини, Конвенцією ООН про права дитини;
- нагадати та повторити правила обов'язки учнів,
- акцентувати увагу на
правилах особистої безпеки в соціумі та правилах безконфліктного спілкування;
- розвивати у учнів
комунікативні здібності у спілкуванні з ровесниками;
- формувати соціальну та правову компетентності.
Обладнання і
матеріали:
плакат «Права дитини», на дошці запис теми уроку: «
Правова абетка»;
оформлена коробка з написом: «Правова скринька»; у скриньці:
- Декларація прав дитини,
- Конвенція ООН про права дитини,
- папка з написом: «СТАТУТ»
- великі кольорові літери Д,О,П,У,С,К.
- круглі таблички з кольорами
світлофору.
Учасники: учні початкових класів.
Хід заняття:
Соціальний педагог. Любі друзі!
Сьогодні на уроці ми обговорюватимемо права дитини, правила та обов'язки учнів, правила безпечної поведінки в
суспільстві, окремі ситуації із захисту прав дітей, та в яких державних і
міжнародних документах про це говориться.
Але спочатку хотілось би дізнатися про вашу думку. Як ви вважаєте, чи могла б людина
існувати без норм життя, правил поведінки? (Діти
висловлюють свою думку).
Тема нашого заняття називається (діти хором читають напис) «Правова абетка»
Всім школярам абетка правова
Розповість про обов’язки та
права.
Ці знання корисні дуже,
Будь уважним, юний друже!
Соціальний педагог. Життя вимагає від людини уваги до того, що ми робимо та високої дисципліни при виконанні будь-якої
справи.
Я пропоную під час гри «Корисно та шкідливо» перевірити, які ви уважні, а також згадати правила поведінки. Плескайте у долоні,
коли потрібно так вчинити, та сидіть тихо, коли не можна так робити. Отже,
увага:
1) Вітатися під час зустрічі? (діти
плескають в долоні)
2) Смоктати палець?
3) Дотримуватися режиму дня? (діти
плескають в долоні)
4) Говорити неправду?
5) Старанно навчатися? (діти
плескають в долоні)
6) Порушувати дисципліну на уроці?
7) Виконувати вимоги батьків і вчителів? (діти
плескають в долоні)
8) Бігати в шкільних коридорах під час перерви?
9) Вітатися в школі зі всіма
працівниками? (діти плескають
в долоні)
Молодці, ви всі були уважними
та знаєте, як правильно себе поводити.
Соціальний педагог. Як ви думаєте, друзі? Де записані
правила поведінки учнів? (Діти
висловлюють свої думки та згадують про
щоденник учня).
Правильно. Правила поведінки
учнів записані у Статуту школи.
( дістає зі скриньки та показує
папку з написом «СТАТУТ»)
Тож якщо кожен із нас буде дотримуватися правил, які записані в Статуті,
то всім буде в школі комфортно і затишно. (Папку
закріплює на стенді)
А як ви думаєте, чи всі правила,
за якими ми живемо, записані в Статуті школи?
Діти - Ні.
Соціальний педагог. Правильно. Не всі, бо існує ще багато інших правил: правила гігієни, правила дорожнього руху, правила етикету та багато інших. І всі ці правила
люди придумали, щоб всі жили в дружбі і злагоді. А також, щоб ніхто не
порушував нічиїх прав. А для захищеності
дітей в світі існують документи, які
називаються: Конвенція ООН про права дитини та Декларація прав дитини.
(Дістає із скриньки табличку з написом «Декларація прав дитини»), показує,зачитує, прикріплює на
дошці назву).
Соціальний педагог. В Декларації записано:
В кожній дитині необхідно виховувати почуття дружби та
взаєморозуміння між народами.
Жодна дитина не може бути продана чи куплена.
Кожна дитина має право на безкоштовну обов’язкову освіту.
Жодна малолітня дитина не може бути розлучена зі своєю матір’ю, окрім виключних випадків.
Кожна дитина потребує
любові та уваги.
Кожна дитина з народження має право на громадянство та
власне ім’я.
Соціальний педагог. Пропоную вам зіграти в гру «Дозволяється-забороняється» в
якій говориться про права дитини. Я буду говорити про певну ситуацію, а ви
відповідно визначати, що дозволяється, а що - забороняється .
Плаче, надривається
Бити, жорстоко карати дитину - Суворо….. (Забороняється)
З мамою діти повинні жити,
Добрі справи для неї робити - Це…
(Дозволяється)
Ця межа означає:
Маму з дитиною розлучають. - Це
….(Забороняється)
Важко працює дитина,
Мало в неї сили,
Ніжки підгинаються,
В дитинстві важка робота….(Забороняється)
Разом в мирі дружно жити,
З різними дітьми дружити. - Це
всім… (Дозволяється)
Соціальний педагог. Я пропоную під час наступної гри
перевірити, чи всі у нас готові
дотримуватись правил?
Я буду показувати кольори
світлофору в різному порядку, а ви повинні правильно виконувати його команди.
Жовтий – плескати в долоні.
Зелений – тупотіти ногами.
Увага! Почали.
(Проводить гру «Світлофор»).
Соціальний педагог. Друзі, а чи знаєте ви, хто
захищає ваші права? (Держава, родина)
-
До кого слід
звернутися, якщо права дитини порушено? (До
вчителя, батьків чи близьких
родичів,кому ви довіряєте, до соціального педагога, директора школи, міліції)
Соціальний педагог. А ще є один документ, де записані всі права
всіх дітей – міжнародний,
тобто він діє у багатьох країнах світу.
Це «Конвенція ООН про права дитини».
(дістає зі скриньки табличку, діти хором читають, прикріплює на дошці) «Конвенція ООН про права дитини»
А де ж ми можемо познайомитись
із цим документом? Як ви думаєте?
Соціальний педагог. В Конвенції
ООН Про права дитини говориться:
-
на ім’я та громадянство,
-
на сім’ю,
-
на захист,
-
на медичну
допомогу,
-
на інформацію,
-
на навчання,
-
на відпочинок.
Тож давайте запам’ятаємо ці
права і закріпимо на дошці .
Соціальний педагог. А зараз ми пропонуємо вам
подивитися, як зрозумів права дитини
хлопчик Петрик. Отже, родина в кімнаті.
Сценка (бабуся,мама,син Петрик,батько)
(бабуся в’яже, мама пише, тато читає газету. Забігає син Петрик.)
Син: Мамо, так їсти
хочеться! Швидше дай поїсти! (Сідає за
стіл, починає їсти)
Мати: Із брудними руками за стіл?! Помий руки!
Син: Це насильство над
особистістю! Ми сьогодні з Конвенцією про права дитини ознайомилися!
Бабуся: Петрику, сходи в
аптеку за ліками, щось тиск піднявся.
Син: Бабусю, не маєш
права експлуатувати дитину (встає із-за
столу) Дякую, я так наївся.
Мати: Помий посуд, синку.
Син: Не маєш права
використовувати дитячу працю, мамо! (сідає,грається
телефоном).
Батько: Вимкни телефон та
берися до уроків, інакше я тебе відлупцюю!
Син: Це прояв
жорстокості, тату!
Соціальний педагог. Як ви думаєте, чи правильно зрозумів
хлопчик свої права? (Діти висловлюють свою думку)
Варто назавжди
запам’ятати, що у всіх нас, і дорослих і малих, крім прав є ще й
обов’язки, які тісно пов’язані з правами.
Згадаємо деякі із них: (діти називають):
- турбуватися про молодших, слабких та хворих,
- допомагати батькам,
- поважати старших,
- використовуючи право на
освіту - добросовісно навчатися,
- бути дисциплінованим.
Молодці, добре знаєте обов’язки дітей.
Соціальний педагог. Всі діти мають право на
відпочинок, так чи ні? (Діти відповідають)
Я пропоную зараз всім відпочити
і збадьоритися, але одна умова, щоб всі рухи всі діти робили правильно і старанно.
(Рухавка)
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Повертілись, покрутились,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз – присіли, другий – встали.
Всі на місце посідали.
Соціальний педагог. Сьогодні у
нас незвичайний урок.
У казку ми зараз зробимо крок,
Із казкою ми зустрічались не
раз,
І знову вона завітає до нас.
Ми познайомились із положеннями
Конвенції ООН Про права дитини і пропонуємо згадати відомі вам казки та
відповісти на запитання.
З якої казки ці
слова? Хто її автор?
«Сподобалася дівчинка мишці,
ось вона й каже: «Можеш залишатися у мене на всю зиму, тільки прибирай
добренько мою кімнату, розказуй мені
казки, я їх дуже люблю» І дівчинка почала робити все, що веліла їй добра
та стара миша, і їй
було дуже добре ». (Г.К.Андерсен
«Дюймовочка»)
- Чому Дюймовочка із
задоволенням виконувала роботу вдома у миші?(Її ніхто не примушував до роботи. Вона охоче допомагала старенькій
миші).
А хто і які злочини вчинив проти Дюймовочки? (Кріт,Жаба)
Згадайте казку О. Толстого
«Золотий ключик або Пригоди Буратіно». Назвіть,
хто із персонажів скоїв правопорушення.(Кіт Базиліо, Лисиця Аліса)
Казка «Попелюшка».
Які права Попелюшки порушувались? Хто їх порушував? (Право на відпочинок,на навчання, на розвиток особистості, було жорстоке
поводження з дитиною в сім’ї, мачуха залучала
до примусової праці )
Казка «Колобок».Хто
в цій казці скоїв найнебезпечніший злочин? (Лисиця,
вона позбавила Колобка права на життя)
Соціальний педагог. Ніхто не
може порушувати права дітей: так чи ні?
Діти (відповідають) Так!
Соціальний педагог. Але ж і ми
повинні бути обачними та уважними, не піддавати себе небезпеці. Отже, давайте повторимо та перевіримо «Азбуку безпеки» під час гри «Так чи ні». Якщо відповідь правильна, ми
відповідаємо «так», неправильна - «ні». Як ви зрозуміли? Правильна (всі
діти відповідають) «так», неправильна «ні»
Тож тихенько всі сідаємо,
Нашу гру розпочинаємо:
-
Не сідай до машини
з незнайомцями чи з тим, з ким маєш
погані стосунки. Так чи ні? (Так)
-
Не наближайся до
незнайомця, навіть якщо він тебе кличе. Так
чи ні? (Так)
-
Ніколи не кажи, що
ти один вдома. Кажи, що мама і тато не можуть підійти до телефону, тому
зателефонують пізніше. Так чи ні? (Так)
-
Вільно заходь в дім
до незнайомців. Так чи ні? (Ні)
-
Завжди бери
солодощі від незнайомців. Так чи ні? (Ні)
-
У класі можна брати
речі однокласників без дозволу. Так чи ні?
(Ні)
-
Підбирай на вулиці
знайдений незнайомий предмет. Так чи ні?
(Ні)
-
Гуляй на вулиці у
пізній час. Так чи ні? (Ні)
-
Дослухайся до порад
дорослих. Так чи ні? (Так)
Молодці! Всі добре засвоїли
правила безпечної поведінки.
Соціальний педагог.
Ось і підійшла до кінця наша зустріч. Ми сьогодні гарно
із вами поспілкувалися: згадали документи, де записані права дитини та правила поведінки учнів, ви добре показали, як ви їх виконуєте, згадали правила
безпеки, правила спілкування, до кого можна звернутися, якщо вас ображають чи
принижують.
А згадайте, як називалася тема
нашого заняття? (звертає увагу на запис
на дошці) Прочитаємо всі разом (Правова абетка)
А які слова ми сьогодні часто використовували?
Я показую букву, а ви називаєте слово (прикріплюю на стенді)
К – З яким міжнародним документом, який
захищає права дитини, ми познайомилися? (Конвенція)
Які слова ми використовували на
букву «Д»
Д – (дитина),а в якому документі
проголошені права дитини? (Декларація прав дитини) П –
В Декларації говориться про що? (про
права дитини) а
з яким ще словом на цю ж букву ми сьогодні познайомилися? (правила).
О- Діти мають тільки
права? (обов’язки).
С- Як називається
документ, де записані правила поведінки, права та обов’язки учнів школи? (Статут школи)
У- А для кого
записані правила в Статуті школи? (для
учнів)
(Букви переміщаються) Ми склали букви і читаємо, яке слово у нас вийшло (діти
читають) «ДОПУСК».
Виконання всіх обов’язків, дотримання
прав і правил може стати допуском в
чудовий світ добра і злагоди, який ви будете будувати з близькими і рідними,
друзями і однокласниками чи просто знайомими.
Пам’ятайте, кожен із вас живе не один, а серед людей, то
вчіться приймати правильні рішення в різних життєвих ситуаціях, контролювати
свою поведінку у спілкуванні із іншими людьми. Тож запам’ятаємо правила безконфліктного спілкування:
(Зачитується розміщена на стенді)
- умій вислухати співрозмовника не перебиваючи;
- умій визнати, що
ти неправий;
- допомагай товаришу, старайся домовитись з ним;
- ніколи не
застосовуй кулаки як аргумент;
- говори завжди
тільки правду;
- радій успіху
товариша;
- дав слово - тримай
його, дав обіцянку - виконай.
Ця пам’ятка буде знаходитися
у класі
і коли вам
знадобиться згадати, як поступити в тій чи іншій ситуації, ви зможете
подивитися у свій класний куточок і згадати наші поради.
Прощаючись із вами, нагадуємо
про те, щоб кожен із вас поважав права іншої людини, ніхто не піддавався жорстокому поводженню. І
пам’ятайте правило:
«Погано тому, хто
добра не робить нікому» (плакат із написом на стенді, діти читають разом із ведучим).
Тож будьте здорові, розумні,
виховані, та щасливі.
Немає коментарів:
Дописати коментар