вівторок, 30 травня 2023 р.

Всесвітній день без тютюну

 


Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day). Перед світовою спільнотою було поставлено завдання - домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. XXI століття настало, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином триває.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно вмирають більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, або від СНІД.

Вживання тютюну — окрема найзначніша запобіжної причиною смерті в усьому світі. В даний час смерть кожного десятого дорослої людини у світі пов’язана з наслідками тютюнопаління. Протягом більш ніж двадцяти п’яти захворювань (серцево-судинних, легеневих та онкологічних) погіршується під впливом куріння.

Щороку приблизно 9 мільйонів людей у світі помирає від захворювань, пов’язаних з курінням. Всесвітня організація охорони здоров`я підрахувала, що загалом в Україні сьогодні палить 19,5 мільйонів людей і що внаслідок куріння з них у цьому році помре 150 тисяч осіб. Особливо гостро проблема стоїть серед підлітків. За статистикою, з них палить кожен третій.

Кинути палити нелегко. Відомо, що нікотин викликає сильну залежність, і всі ми знаємо людей, які спробували кинути, але всього лише через кілька місяців знову почали курити. Це є проблемою для всіх нас, і ми повинні нею займатися, тому що знаємо, що збільшення числа тих, хто кинув палити є ключовим елементом зниження прогнозованого тягаря викликаних тютюном смертей протягом найближчого двадцятиріччя.

Недавнє опитування показало, що дві третини курців помилково вважають, що куріння спричиняє невеликий шкоду, або взагалі не робить її, деякі з них хочуть кинути палити і ще менше успішно кинули курити. В даний час більшість тих, хто успішно кинув палити, зробили це без будь-якої сторонньої допомоги. Але нам потрібно істотно підвищити рівень успішного припинення паління.

Існує багато успішних і затрато-ефективних методів лікування. Засоби заміщення нікотину, такі як нікотинова жувальна гумка, пластир, назальний спрей (аерозоль для носа) та інгалятори, а також не-нікотинові засоби, такі як бупропіон, можуть подвоїти шанси людей добитися успіху. Вони повинні стати більш широко доступні, а їхня вартість також повинна знижуватися, щоб курці в усіх країнах могли собі дозволити придбати їх. Доброю новиною є те, що можна знайти істотні переваги для здоров’я, кинувши палити в будь-якому віці. Ті, хто кинув палити у віці 30-35 років, мають тривалість життя, як та, що у людей, які ніколи не палили.

Завдання Всесвітнього дня без тютюну - привернути увагу до небезпек для здоров’я, які тягне за собою вживання тютюну, і закликати до проведення ефективної політики щодо зменшення масштабів Чому так складно кинути палити.

Погляньте в Міжнародну класифікацію хвороб (МКХ) – нормативний документ ВООЗ, в якому згруповані всі патології та хвороби. Нікотинова залежність у ньому відноситься до тієї ж групи, що й залежність від героїну та алкоголю – "Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання психоактивних речовин" і класифікуються під кодом F.17. Від наслідків куріння вмирають шість мільйонів осіб, і незважаючи на безліч різних стратегій боротьби, небагатьом вдається кинути палити раз і назавжди. Нехай ця інформація стане зайвим приводом ставитися до проблеми серйозно.

Щоб підвищити свої шанси назавжди відмовитися від звички, потрібно перш за все зрозуміти сам механізм залежності. Взяти й викинути пачку у смітник не так уже й важко, але потрібна сила волі (та безліч інших обставин), щоб стримувати себе від рецидиву. І неможливо розповісти, як налаштуватися на відмову від шкідливої звички без розмови про дофамін – одну з головних причин будь-якої залежності. Саме з ним вам доведеться вести нерівний бій, а не з тютюном у паперовій обгортці.

Дофамін – нейромедіатор. Це такі біологічно активні хімічні речовини, які передають інформацію між нейронами. Дофамін виділяється в зонах, що відповідають за емоції. Всупереч поширеній думці, це не "гормон задоволення", а важлива частина системи заохочення і винагороди нашого мозку. Він змушує нас відчувати передчуття задоволення, спонукає до тієї чи іншої дії, навіть якщо вона завдає шкоди – наприклад, затягнутися цигаркою.

Речовини в сигареті збуджують дофамінову систему: під час паління нікотин по кровоносних судинах за кілька секунд досягає мозку, зв'язується з ацетилхоліновими рецепторами, зокрема в системі заохочення, і стимулює викид дофаміну. Але якщо ацетилхолін (ще один нейромедіатор) досить швидко вивільняється з організму, то нікотин надовго засмічує всю систему. В результаті вам хочеться курити ще і ще, а з кожним роком необхідна доза нікотину (як і будь-якого наркотику) збільшуватиметься.

Якщо говорити просто, то синдром відміни – це ломка, спричинена тривалим утриманням від предмета залежності. Кожна цигарка призводить до виділення дофаміну. Кидаючи палити, ви позбавляєте свій мозок джерела легкодоступного задоволення. У цей момент він припиняє бути вашим другом і на якийсь час стає вимогливою дитиною, яка просить ще солодкого. Тому і поводитись потрібно відповідно: не потурати його примхам.

5 психоактивних речовин, які викликають найсильнішу залежність: героїн та інші опіати; кокаїн; нікотин; барбітурати та алкоголь. Після відмови від речовини і її "вимивання" з мозку до рецепторів повертається чутливість, і потік "легкого задоволення" переривається. Так і виникає синдром відміни, або абстиненція.

Найпоширеніші ознаки синдрому відміни можна розділити на психічні та фізичні симптоми.

До психічних симптомів відносяться:

 Тривожність, занепокоєння, напади паніки.

Пригнічений настрій, втома.

Проблеми зі сном: безсоння, кошмари, сонливість.

Когнітивні порушення: погіршення пам'яті, проблеми з концентрацією.

До фізичних симптомів відносяться:

Запаморочення, головний біль.

Тяжкість у грудях, утруднене дихання.

Порушення серцевого ритму, прискорене або нерівномірне серцебиття.

Нудота, блювота, діарея і болі в животі.

Пітливість, оніміння кінцівок, поколювання шкіри.

М'язова напруга: тремор, болі в м'язах.

Сам по собі синдром відміни від нікотину не є небезпечним і може тривати від кількох днів до двох тижнів.

 


Чому так складно кинути палити і як боротися з синдромом відміни

Але симптоми та саме бажання їх позбутися змушують курця повернутися до звички. І навіть коли фізичні симптоми зникнуть, психологічна залежність може ще тривати. Unsplash

Що робити, якщо не вдається

Є безліч різних способів подолати фізичні та психічні симптоми. Перелічені нижче – не панацея, а набір корисних порад. Чудово, якщо ви знайшли більш дієві способи позбутися бажання закурити. У цій справі основний принцип: "Головне, щоб працювало".

Абстинентний синдром триває близько місяця, і перші сім діб – найважчі. Пік нікотинової ломки наступає на другий-третій день після відмови від тютюну.

Ми ж у своїх порадах будемо послідовні: спочатку кілька прийомів, які допоможуть вам послабити ломку, і кілька лайфхаків для боротьби з психологічною залежністю.

 Що робити, коли сильно хочеться палити:

Випийте склянку води. Пийте трохи теплу воду маленькими ковтками – вона виводить з організму токсини й отруйні речовини з сигарет.

Правило 15 хвилин. Експерти запевняють, що гостре бажання вхопитися за цигарку триває не більше ніж 3-5 хвилин. Щойно відчули тягу – засічіть 15 хвилин. Цього часу більш ніж достатньо, щоб заспокоїтись і стримати позив.

Ідіть на прогулянку. Під час тих самих 15 хвилин мозок насититься киснем і зможе пережити напад синдрому відміни.

Займіться спортом. Як показують дослідження, це відволікає від думок про цигарки, покращує настрій і дарує відчуття контролю над собою.

Придумайте особистий ритуал. Як ми вже говорили: "Головне, щоб працювало". Перепрограмуйте себе на будь-яку іншу справу, якою будете займатися під час чергового нападу бажання.

Їжте овочі та фрукти. Чим більше їх у раціоні, тим легше буде перенести відмову від куріння. Нікотинову спрагу наш мозок нерідко плутає з тягою до клітковини. З'їжте яблуко, і організму здасться, ніби він уже отримав бажане, а тому сигарета більше не потрібна.

Чому так складно кинути палити і як боротися з синдромом відміни

Якщо ви серйозно вирішили боротися за своє здоров'я – краще проконсультуватися з лікарем, який підкаже, як пережити період абстиненції з мінімальними неприємними відчуттями. Unsplash

 


Як кинути курити: поради

Попри всі зміни в організмі, нікотинова залежність – це питання звички. Спочатку буде складно відмовитися від цигарок, але потім настає не менш важливий етап боротьби з власною мотивацією. Раніше мозок отримував дофамін від паління, тепер ви повинні забезпечити його іншим джерелом мотивації та радості.

Запам'ятайте, що перша цигарка – це більш-менш усвідомлений вибір (навіть якщо по дурості або по молодості), але подальша залежність – вже звичка, яка сформувалася внаслідок повторення однієї й тієї ж дії. Тому для її подолання важлива комбінація мотивації, завзяття та індивідуальних якостей.

Нагадуйте собі, чому ви кидаєте палити. І яку користь для здоров'я це принесе.

Уникайте обставин, в яких раніше тяглися за сигаретою. Навіть якщо ви перенервували на роботі, краще відмовитися від виходу на перекур з колегами або по ранкову каву, з якою ви раніше викурювали першу цигарку за день.

Не хвилюйтесь. Тепер, коли ви знаєте, що за механізмами залежності стоїть усього лише голодний мозок – вам легше персоніфікувати ворога.

Будьте готові до невдачі. Краще не озвучувати статистику людей, яким вдалося кинути палити з першого разу. Не здавайтеся, навіть якщо зірвались і закурили знову. Нехай із десятої або сотої спроби, але у вас все вийде.

Не звинувачуйте себе за провал. Краще уникати будь-яких негативних емоцій, які змушують вас зневіритись. Почуття провини – поганий помічник.

Один день за раз. У спільноті анонімних алкоголіків (АА) є одне правило, яке допомагає людям боротись із залежністю. Усе, що від вас вимагається – не курити один день. За ним буде ще один, і ще, і ще.

Як казав американський письменник Девід Фостер Уоллес: "Говоріть і робіть, що хочете. Є дюжина простих порад – і є ті, хто нахабно вирішують, що не бажають їм слідувати. Головна засада в тому, що потрібно хотіти. Якщо не хочеш робити, як тобі кажуть – значить, тобою все ще керує твоя воля. А воля залежної людини – це павутина, яку досі плете Хвороба. Її треба морити голодом, тому від своєї волі доведеться відмовитися". 

Чому так складно кинути палити і як боротися з синдромом відміни

Фахівці схильні до думки, що дорослішання і саморозвиток сприяють відмові від шкідливих звичок і закріпленню нової, корисної для здоров'я, моделі поведінки. unsplash

Наслідки для здоров’я

Куріння є головною причиною смерті від серцево-судинних і онкологічних захворювань. Не обманюйтеся рекламними пропозиціями – не існує безпечної кількості цигарок або способів куріння. Згідно із загальносвітовою статистикою, куріння є причиною 15% усіх смертей у світі. Цигарки вбивають більше людей, ніж автомобілі, війни, СНІД, цукровий діабет та цироз печінки, разом узяті.

Інфаркт міокарда, ішемічна хвороба серця, інсульт, рак легенів, порожнини рота, рак гортані, сечового міхура, хронічні обструктивні захворювання легень, складності під час вагітності та зниження очікуваної тривалості та якості життя – це неповний перелік медичних проблем, з якими неминуче стикається кожен курець.

Куріння також впливає на репродуктивні функції та може бути причиною деформації сперматозоїдів та дефектності ДНК, наслідком чого буває невиношування вагітності (викидні) у запліднених ними жінок або різні вроджені аномалії та дефекти у новонароджених дітей. У насіннєвої рідини курців зменшується кількість активних сперматозоїдів.

Те саме стосується й пасивного куріння. Наприклад, якщо людина ніколи не курила і не курить, але у неї є друг, чоловік (дружина), які курять поруч з нею, то ризик розвитку раку легенів у таких людей збільшується приблизно на 25%. Вплив вторинного тютюнового диму (пасивного куріння) є причиною смерті близько 41 000 дорослих, що не палять, і 400 випадків смерті немовлят щорічно.

Діти особливо вразливі до дії пасивного куріння. Дитина, яка зазнала пасивного куріння, має підвищений ризик розвитку інфекцій органів дихання, менінгіту, постійного кашлю, а також посилення симптомів астми. Своєю чергою пасивне куріння збільшує ризик виникнення у немовлят синдрому раптової дитячої смерті.

 


Чому так складно кинути палити і як боротися з синдромом відміни

Ризик розвитку хронічних обструктивних захворювань легень у курців у 5-8 разів вищий у порівнянні з некурцями. Ілюстративне фото: unplash

Скільки людей намагаються кинути палити та що їм допомагає

Якби для перемоги над курінням потрібно було знешкодити одну чужорідну молекулу – швидше за все, ми б давно забули про цю проблему. Курцеві потрібно перемогти самого себе, а це завдання набагато складніше. Але ви не самотні у своєму бажанні позбутися шкідливої звички.

"Кинути палити дуже просто. Я робив це сотні разів", – писав Марк Твен. І останні дослідження доводять, що в жарті письменника є тільки частка жарту. Ретельний підрахунок спроб відмовитися від куріння виявив, що середньостатистичний курець робить їх близько 30 разів за життя (у рекордсменів цей показник досягав 142).

Шукайте мотивацію. Шансів побороти шкідливу звичку більше у тих, хто демонструє сильнішу мотивацію. За статистикою, більшість курців починають робити спроби кинути, коли в них з'являються спровоковані курінням нездужання – тобто ближче до 50 років. Страх померти чи бажання повернути колишній життєвий комфорт – сильні мотиватори, але до їх виникнення краще не доводити.

На жаль, абстрактне розуміння, що паління шкідливе, ніяк не додає реальної мотивації. Причому в деяких випадках навіть загроза смерті виявляється недостатньою для того, щоб відмовитися від цигарок, задоволення, яке можна відчути від них тут і зараз, для людини більш реальне, ніж смерть, яка якщо й трапиться, то коли-небудь потім.

 


Чому так складно кинути палити і як боротися з синдромом відміни

Спершу буде важко, але вже через тиждень, коли синдром відміни мине, ви зможете вдихнути на повні груди та почнете фізично і психічно відчувати, яке чудове життя без сигарет.

Шукайте спокій. Одне з досліджень засвідчило, що шансів кинути палити менше у людей, для яких характерні порушення уваги та гіперактивність. Гіперактивні люди, яким складно довго фокусуватися на якійсь проблемі, несуть у ДНК "невдалі" варіанти генів, що визначають дофаміновий метаболізм. Тобто через порушення дофамінового обміну саме люди з такими генами частіше починають курити – цигарки дозволяють тимчасово "притлумити" вимоги несправної системи обміну й утилізації дофаміну.

Зовнішні обставини, наприклад, стресова робота, відсутність повноцінного відпочинку, проблеми в особистому житті – підсилюють бажання "добрати" приємних відчуттів. А сигарети – один із найпростіших способів досягти цього. Тому вам доведеться навчитися зберігати спокій у стресових ситуаціях (а деякий час мозок буде роздратованим), стати терплячішим до себе й оточення і створювати комфортне середовище навколо – на роботі чи вдома.

Тому, щоб відмовитися від куріння, потрібно діяти відразу за кількома напрямками: послабити синдром відміни, замінити шкідливу звичку на корисну альтернативу і самовдосконалюватися, щоб закріпити нову модель поведінки. Жодна медична стаття у світі не здатна зі 100% ефективністю допомогти людині з залежністю, але сподіваємося, що ми дали вам достатньо їжі для роздумів, щоб полегшити боротьбу.

Немає коментарів:

Дописати коментар