Мета: ознайомити учнів
зі складовими здоров’я, окреслити основні проблеми збереження та сформувати
бережливе ставлення до психічного здоров’я у процесі шкільного навчання.
Завдання:
• розглянути багатогранність
психічного здоров’я;
• визначити фактори, які впливають на
психічне здоров’я учня;
• з’ясувати взаємний вплив між
поведінкою учнів та їхнім здоров’ям;
• актуалізувати місце психічного
здоров’я серед ціннісних пріоритетів учнів;
• формувати в учнів мотивацію до збереження
психічного здоров’я як необхідної складової життєдіяльності успішної людини.
Категорія: 9 класи
Кількість учасників: 15 осіб.
Час: 45 хв.
Форма заняття: заняття з елементами тренінгу
Структура заняття та обладнання
№
|
Назва вправи
|
Тривалість
|
Обладнання
|
1.
|
Налаштування
на позитивні емоції.
|
1 хв.
|
-
|
2.
|
Вступне
слово соціального педагога.
|
1 хв.
|
-
|
3.
|
Вправа «Визначення
особистого розуміння понять»
|
2 хв.
|
дошка, схема сонця, маркер,
|
4.
|
Міні-лекція
для учнів «Психічне здоров’я»
|
8 хв.
|
-
|
5.
|
Вправа «Мій
стан здоров’я»
|
5 хв.
|
роздаткові картки зі схемою, ручки
|
6.
|
Вправа «Чинники, що впливають на психічне здоров’я»
|
7 хв.
|
чисті листки, ручки, ліпстікери,
|
7.
|
Рефлексія
|
2 хв.
|
|
8.
|
Творча колективна робота «Модель психічного здоров’я»
|
10 хв.
|
2 плакати, ножиці, ручки, кольорові олівці, фломастери,
кольоровий папір тощо.
|
9.
|
Шість
порад про психічне здоров’я особистості
|
7 хв.
|
2 плакати, маркери, кольорові олівці, фломастери тощо.
|
10.
|
Слово
соціального педагога
|
2 хв.
|
-
|
Хід заняття
І. Організаційний етап.
Доброго дня! Я рада Вас бачити на нашому уроці.
1. Налаштування на
позитивні емоції. (1 хв.)
Подумайте про найсимпатичнішу, життєрадісну істоту, яку зустрічали у житті
чи у казці. Головне, як тільки ви про неї подумали, вам захотілося
посміхнутися.
Спробуйте намалювати цю істоту. Покладіть праву долоню на ваш малюнок.
Уявіть, що маленька симпатична істота росте у вас під долонею. Відчуйте, яку
позитивну енергію вона випромінює. Тож нехай ніщо не завадить сьогодні
наповнюватися позитивними емоціями.
ІІ. Оголошення теми.
2. Вступне слово
соціального педагога. (1 хв.)
Скажіть мені будь-ласка, що є найголовнішим у житті людини? Так, серед
життєвих цінностей сучасної людини перше місце посідає цінність життя і здоров’я.
Сьогодні ми з вами дізнаємося про психічне здоров’я, спробуємо заглянути у
свій внутрішній світ, спробуємо бути майстром свого життя – жити в гармонії з
собою та світом.
3. Вправа «Визначення
особистого розуміння понять» (2 хв.)
Здоров’я є необхідною умовою активної життєдіяльності, самореалізації й
щастя людини, також воно визначає потенціал особистості. Здоров’я формується й
проявляється впродовж усього життєвого шляху.
Що таке здоров’я? (Учасники висловлюють свої асоціації із словом «здоров’я»,
соціальний педагог пише на дошці букву «З» і від неї варіанти учнів).
4. Міні-лекція для
учнів «Психічне здоров’я» (8 хв.)
Здоров’я — це стан повного фізичного, духовного та соціального
благополуччя, а не тільки відсутність хвороб.
Якою є здорова людина? (Відповіді учнів). Вона життєрадісно й охоче виконує
свої обов’язки, повністю реалізує свої фізичні та розумові здібності.
Які складові здоров’я ви знаєте? (Діти називають, соціальний педагог
показує слайд зі схемою складових здоров’я.)
Складові здоров’я:
• емоційне — здатність розуміти,
висловлювати та регулювати свої почуття;
• соціальне — здатність адекватно
розуміти та налагоджувати стосунки із соціальним оточенням: сім’єю, друзями,
колегами тощо;
• особистісне — прийняття себе як
особистості на основі самопізнання, самоаналізу, самооцінки тощо;
• розумове — уміння отримувати,
аналізувати та використовувати необхідну інформацію;
• фізичне — відсутність фізичних вад
та больових відчуттів, що стосуються організму людини;
• моральне — сукупність норм і
принципів поведінки людини відповідно до сучасних вимог суспільства;
• духовне – здатність до гармонії із
собою;
• психічне – повноцінний розвиток
психічних функцій і сфер особистості, адекватна реакція на те, що відбувається
навколо.
Психічно здорова людина — творча, оптимістична, життєрадісна й весела, яка
пізнає навколишній світ розумом, почуттями й інтуїцією. Вона повністю приймає
саму себе й визнає цінність та унікальність інших, бере відповідальність за
своє життя на себе, її життя наповнене сенсом.
Властивості здорової особистості:
- оптимізм;
- зосередженість;
- врівноваженість;
- почуття обов’язку;
- впевненість в собі;
- не лінивість;
- відповідальність;
- почуття гумору;
- доброзичливість;
- терплячість;
- самоповага;
- самоконтроль.
Сфера психічних станів здорової особистості зазвичай включають:
- емоційну стійкість (самооволодіння);
- зрілість почуттів відповідно віку;
- співволодіння з негативними емоціями (страх, гнів, жадібність, заздрість
тощо);
- вільний, природний прояв почуттів та емоцій;
- здатність радіти;
- збереження звичного (оптимального) самопочуття.
Відчуття повноти життя виникає в людини, коли вона самореалізується, тобто
втілює свої ідеали, використовуючи талант і здібності. Психічно здоров’я людини
пов’язане з усвідомленням себе і свого місця у світі, що, у свою чергу,
залежить від задоволенням потреб особистості. Потреби: потреба в безпеці й
стабільності, потреба в любові, потреба у визнанні, потреба в пізнанні й
потреба в розумінні, естетичні потреби, експресивні потреби − потреба в
емоційному та моторному самовираженні, потреба в самоактуалізації.
Психічне здоров’я – стан інтелектуально-емоційної сфери, основу якого
складає відчуття душевного комфорту, яке забезпечує адекватну поведінкову
реакцію. Такий стан обумовлений як біологічними, так і соціальними потребами, а
також можливостями їх задоволення.
ІІІ. Основний етап
5. Вправа «Мій стан
здоров’я» (5 хв.)
Мета: показати учасникам слабкі сторони їхнього психічного здоров’я
та змусити замислитися над способами покращити свого психічного здоров’я.
Учасникам роздають картки «Колесо здоров’я» і пропонують заповнити їх.
Учасники повинні за кожною шкалою оцінити свої показники за 5-бальною системою,
потім їх з’єднати й поглянути, чи зможе таке колесо самостійно й рівномірно
рухатися.
Після виконання вправи відбувається обговорення результатів методики.
6. Вправа «Чинники, що впливають на психічне здоров’я» (7
хв.)
Мета: проаналізувати фактори, що впливають на стан здоров’я.
Соціальний педагог пропонує учасникам поміркувати про те, що може впливати
на психічне здоров’я людини. Учасники заняття висловлюють свої думки, відповіді
записуються на папірцях, прикріплюють на плакат із назвою «Планета здоров’я».
Чинники, що впливають на здоров’я:
• спосіб життя (50%);
• екологія (20%);
• спадковість (20%);
• робота (навчання);
• профзахворювання;
• стреси;
• соціальне оточення;
• харчування;
• відпочинок;
• сон;
• емоційне відчуття.
7. Рефлексія (2 хв.)
Соціальний педагог. Великими буквами напишіть на листочку слово «Щастя» і
перерахуйте, будь ласка, яким буває щастя: радісним, веселим, ніжним, сіяючим,
добрим.
Під музику, заплющить очі і уявіть, що ви доторкнулися до щастя.
Хай вам щастить. Бажаю всім здоров’я і хочу всіх бачити щасливими.
А рецепт щастя простий: візьміть чашу терпіння, влийте туди повне серце
любові, киньте 2 пригорщі щедрості, хлюпніть гумору, осипте добротою і додайте
якнайбільше віри, все це добре перемішайте , з’єднавши з усім вашим життям – і
буде те щасливими.
8. Творча
колективна робота «Модель психологічного здоров’я» (10 хв.)
Мета: актуалізувати поняття «психічне здоров’я», надати
можливість дбайливого та відповідального ставлення до нього, задати напрям для
подальшої роботи щодо осмислення факторів, що сприяють психічному здоров’ю.
Соціальний педагог об’єднує учасників у дві підгрупи. Кожна з підгруп
отримує завдання – створіть, використовуючи матеріали, які у вас є, модель психічного
здоров’я. Ця модель має відповідати вашому баченню того, що є психічним здоров’ям,
з чого воно складається, без чого неможливо уявити справді здорову людину.
У кожній малій групі оберіть того, хто стежитиме за часом, — «хронометриста»;
того, хто буде фіксувати всі ідеї, — «секретаря»; того, хто презентуватиме
роботу групи, — «спікера». Час на створення моделей — 8 хв.
На презентацію роботи — по 2 хв. Після презентацій соціальний педагог задає
запитання:
Що ви відчували, коли створювали моделі психічного здоров’я?
Можна запропонувати учням зім’яти аркуш паперу, що символізує їх здоров’я,
а потім продовжити обговорення:
• Що відчували, коли руйнували, і що,
коли побачили своє психічне здоров’я зруйнованим?
• Чи можна відновити те, що вже зруйновано?
• Чи матиме це той самий вигляд?
• Що легше: запобігти чи
відремонтувати?
9. Шість порад про
психічне здоров’я особистості (7 хв.)
Шість порад про психічне здоров’я особистості.
Перша порада:
Вмійте не деякий час відволікатися від турбот, навіть неприємностей. Для
цього необхідно пам’ятати:
а) які б не були великі неприємності – намагайтесь звільнитися від тяжких думок,
міркуйте про інші турботи;
б) ні в якому разі не заражайте своїм поганим настроєм інших;
в) будьте розумні і тактовні, не перетворюйте свої неприємності в світову
катастрофу;
г) пам’ятайте, життя продовжується!
Друга порада:
Гнів – поганий й негідний метод у роботі й взаємовідносинах між людьми:
а) ніколи не доводьте себе до гніву. Пам’ятайте, гнів знаряддя слабких;
б) якщо ви все обміркуєте, то побачите, що ваша провина не менша за інших;
в) спалах гніву ніколи не приносить полегшення, а лише нові неприємності;
г) краща розрядка гніву фізична робота, розраджуйтесь не словом, а працею.
Третя порада:
Майте мужність поступитися, якщо ви не праві. Пам’ятайте:
а) упертість свідчить про
капризність і незрілість людини;
б)вмійте уважно слухати товариша, поважайте його точку зору;
в) будьте самокритичні до своєї точки зору – не думайте, що ваш погляд
завжди вірний;
г) пам’ятайте французьке прислів’я «Якщо жінка неправа вибачитесь перед нею»;
д)розумні від ступання не тільки корисні для справи, але й викликають
повагу оточуючих.
Четверта порада:
Будьте вимогливі, перш за все до себе. Для цього:
а) не вимагайте від інших того, на що самі не здатні;
б) не чекайте від інших того, чого самі не можете дати;
в) надмірність у вимогах завжди дратує людей, бо міра у всьому – основа
мудрості
г) приймайте, людей такими, які вони, не намагаєтеся їх переробити;
д) намагайтесь знайти в кожній людині позитивне і на це спирайтесь.
П’ята порада:
Ми люди, а не боги. Кожен з нас повинен засвоїти:
а) не можна бути досконалим у всьому: кожен з нас у чомусь сильний, а в
чомусь слабкий;
б) не думайте, що ви кращі за всіх або гірші за всіх: цінуйте себе реально,
не принижуючи себе і людей;
в) наші можливості і навіть таланти – можуть бути значущі і різноманітні;
г) знайте свої можливості і робіть те, до чого у вас є покликання. Все інше
робіть добросовісно, чесно, якісно.
Шоста порада:
Не носіть у собі горі і не накопичуйте неприємності:
а) не залишайтесь наодинці зі своїми неприємностями і горем;
б) горе, як і щастя, треба ділити з людьми, розповідь полегшує горе і
посилює радість людини;
в) доброзичливих і розсудливих людей багато; вони здатні розділити
й горе й щастя. Знайдіть таких людей;
г) намагайтеся і самі бути співчутливими, добрими, людяними, милосердними і
мудрими.
IV. Завершальний етап.
9. Слово
соціального педагога (2 хв.)
Народна мудрість каже: «Без здоров’я немає щастя», «Найбільше в світі
багатство – це здоров’я».
Як ви розумієте цю мудрість? (Відповіді дітей).
Коли людина здорова, то вона дужа, весела, красива, сильна, витривала,
смілива, тому що вона себе прекрасно почуває і може наполегливо працювати,
навчатись, може робити те, що їй до душі, займатись улюбленою справою. А коли
щось болить, то сили немає, радості також, бо всі думки про одне – позбутись
болю. Отже, бажаю всім доброго здоров’я!
Будете здорові – будете щасливі й
радісні.