Мета: Допомагати усвідомити цінність особистості,
важливість колективу в житті людини; розвивати життєві навички толерантності;
сприяти більш швидкому встановленню товариських відносин між підлітками.
Обладнання та матеріали: малюнок великого сонця,
маленькі сонечка-смайлики, скринька з дзеркалом, роздатковий текстовий
матеріал, різнокольорові паперові долоньки, аудіо записи веселої музики, дитячі
кубики, кошик для сміття, кольоровий папір, презентація.
Форма проведення заходу : заняття з елементами тренінгу.
Хід заходу
(Учнів заздалегідь об’єднано в 4 групи)
Соціальний педагог: Діти! На вулиці холодно і
непривітно, а в нашому класі тепло і затишно, бо ми зібралися разом, щоб
провести заняття з елементами тренінгу. А ще тому, що до нас у клас завітало
сонечко. Подивіться, яке воно добре, усміхнене. У нього, мабуть, сьогодні
хороший настрій! А який настрій у вас? У вас на партах є теж сонечка –
смайлики. Будь ласка, оберіть і покажіть той, який відповідає вашому настрою. Я
бачу, що не у всіх усміхнені сонечка – смайлики. Мабуть, хвилюєтеся.
Сподіваюсь, що в процесі спілкування ваш настрій стане кращим.
Тема нашого
заняття: «Я і колектив».
Мета заняття:
·
Вчитися розуміти один одного, аналізувати думки,
вчинки своїх товаришів;
·
Перевірити, як ми ставимось до себе, до оточення;
·
Вчитися жити в мирі та злагоді;
·
Налагоджувати доброзичливі стосунки в колективі;
·
Прищеплювати навички культури спілкування;
·
Виховувати повагу один до одного, відповідальність за
свої слова і вчинки.
Сьогодні ви працюватимете в групах, тому пригадаймо правила
роботи в них:
1.
Будь активним.
2.
Якщо хтось говорить, слухай.
3.
Кожний говорить по черзі, а не всі водночас.
4.
Якщо хочеш висловитись, підніми руку.
5.
Не смійся, коли хтось говорить (за винятком, коли
хтось жартує).
6.
Кожна думка має право на існування і висловлення.
– Якщо ви будете дотримуватись цих правил, то наше
заняття буде обов’язково хорошим і сонячним.
Соціальний педагог: А почнемо ми нашу роботу з однієї
цікавої вправи. Станьмо в одне велике коло.(Учні утворюють коло). Скажіть,
як ви розумієте значення слова «унікальний»? (Інший, не схожий не
інших, неповторний). У мене в руках чарівна скринька. Зараз ви
передаватимете її один одному. Той, хто одержує скриньку, повинен зазирнути
всередину. Там, на дні, ви побачите найунікальнішу людину на землі. Посміхніться
їй мовчки і передайте скриньку сусідові.
1.
Вправа «Дзеркало»
Звучить музика «Від усмішки хмурий день світліш»
Соціальний педагог: Хто ж ця унікальна й неповторна
людина? (Відповіді учнів.)
Як же вам відповіла ця людина на вашу посмішку? (Відповіді
учнів.)
Отже, кожен з вас – унікальна і неповторна людина. Як
же нам треба ставитися до цієї унікальної та неповторної людини?Щоб відповісти
на це запитання зробимо таку вправу.
2.
Вправа «Будь собою»
Кожна група зараз отримає картку з висловлюваннями.
Обговоріть зміст картки в групі та знайдіть свій коментар-висновок щодо
поведінки учнів у класі.
Висловлювання для першої групи: «Як би
садівникові не подобалися троянди, він не здатен змусити всі квітки у своєму
саду стати подібними до них».
Висловлювання для другої групи: «На колір і
смак товаришів брак».
Висловлювання для третьої групи: «Будь
тим, хто ти є, і роби те, що зможеш».
Висловлювання для четвертої групи: «У кожного
свої недоліки».
(Поки учні готуються, соціальний педагог прикріплює
кожному на спину папірці зеленого та синього кольору, а одному – білого.
Соціальний педагог: До слова запрошуємо спікерів. (Кожна
група по черзі презентує результати своєї роботи).
Який висновок ми можемо зробити із цієї вправи?
Висновок учнів: Кожна людина унікальна і
неповторна. Кожен з вас – унікальний та неповторний. Але ви на світі не
одні. Вас оточують люди, з якими ви спілкуєтеся, відпочиваєте, навчаєтеся. І
вам потрібно вчитися жити в колективі, зокрема в класному колективі. Тому ми
повинні дбайливо, з любов’ю та повагою ставитися до себе й оточення, приймати
себе й інших такими, як є, тобто ставитись до себе й інших толерантно.
3.
Вправа «Самотній білий»
Соціальний педагог:А тепер трішки розважимося. Кожному
з вас я тільки що почепила на спину аркуші певного кольору. Об’єднайтеся в
групи за кольором: зелені з одного боку, сині – з іншого. Отже, хто швидше
створить команду: сині чи зелені? Приготувалися: раз, два, три! Перемогла
команда….
(Діти об’єдналися в дві групи, лише один учень не
ввійшов до жодної групи – у нього папірець білого кольору.)
Соціальний педагог: (запитує у «самотнього білого»).
– А чому ти залишився один?
– Що ти відчував, коли зрозумів, що ти такий один і
тобі немає пари?
– Чи потрапляв ти в подібну ситуацію в житті?
– Чи схожі почуття ти переживав в цій ситуації?
Далі соціальний педагог пропонує запитання до
учасників, які знайшли схожих на себе:
·
Якими були ваші відчуття?
·
Як ви знайшли одне одного?
·
– Що ви відчували стосовно самотнього учасника?
·
Чи хотіли б ви опинитися на його місці? Чому?
Який висновок ми можемо зробити із цієї вправи?
Висновок учнів: Важко бути самотньому. Тому важливо
не відкидати людей, якщо вони чимось нам не подобаються, терпимо ставитись до
кожної людини.
4.
Вправа « Асоціації»
Соціальний педагог: Що ви уявляєте, коли чуєте «слово колектив»?
(Учні створюють асоціативний кущ до слова «колектив»,
підбирають синоніми)
Колектив: дружба, спільні захоплення, спільна праця,
повага одне до одного, допомога, підтримка, друзі, спілкування, спільна мета.
Соціальний педагог: Які ж риси нам потрібні, щоб у
колективі всім було затишно і комфортно? Спробуємо разом виробити риси
колективізму. Зараз я вам роздам картки з надрукованими казками. Ваше завдання:
зробити з казки висновок, який би перегукувався з темою нашого заняття.
(Учні виконують завдання.
Текст для першої групи: «Лебідь,
рак і щука»
Текст для другої групи: «Ріпка»
Текст для третьої групи: «Маленька
рибка і біб»
Текст для четвертої групи: «Ведмідь
і павучок»
Висновки:
перша група: спільна
мета,
друга група: взаємодопомога,
третя група: уміння
спілкуватися,
четверта група: взаєморозуміння.
5.
Вправа «Казка»
Соціальний педагог: А я підготувала вам свою казку.
Жила-була на світі сім’я. Вона була непроста.
Налічувала понад сто чоловік, і усі були такі різні. Сім’я займала ціле село.
Так і жили всією ріднею, всім селом. Ви запитаєте: «Хіба мало великих сімей на
світі?» Але річ у тому, що сім’я була особлива. Мир і злагода панували в ній. В
селі не було ні сварок, ні бійок.
Дійшов поговір про цю родину до самого владики країни.
І вирішив він дізнатися, як селяни досягли такого ладу Прийшов до голови родини
і сказав: «Розкажи, як ти досягаєш такої злагоди та миру в своїй сім’ї?» Той
взяв аркуш і став писати. Писав довго, потім передав папірець владиці.
Як ви думаєте, які слова написав на аркуші голова
родини?
(Відповіді учнів)
На ньому було написано три слова: «любов», «прощення»,
«терпіння». І в кінці аркуша: «сто разів любов», «сто разів прощення», і «сто
разів терпіння». Прочитав владика, почухав за вухо і сказав:
·
Це і все?
·
Так, – відповів старий, – це і є основа будь якої
сім’ї.
І, подумавши, додав:
– І світу теж.
Отже, для того, щоб колектив був міцним, треба мати
спільну мету, допомагати одне одному, розуміти одне одного, уміти спілкуватися,
любити та прощати одне одного.
Наш клас – це маленька сім’я. Хотілося б, щоб в нашій
сім’ї завжди панували доброта, пошана, любов, взаєморозуміння.
Тобто усім разом в колективі бути гарними друзями.
6.
Вправа «Утвори речення»
Про важливість дружби говорили з давніх-давен.
Утворіть і запишіть речення – прислів’я,
з’єднавши правильно ліву та праву частину.
Дружба та братство…
|
…і вовків не боїться
|
В нашій дружбі…
|
…дорожче багатства
|
Дружний табун…
|
…і один за всіх
|
Всі за одного…
|
…мало меду наносить
|
Одна бджола…
|
…наша сила
|
Хто не шукає дружби з ближнім…
|
…той сам собі заклятий ворог
|
7.
Гра «Так чи ні»
Гра «Так чи ні»
Мета. Вчити висловлювати оцінні судження
– Чи завжди ви погоджуєтеся з думкою товариша?
– А чи бувають випадки, коли ви думаєте інакше?
– А погодитесь ви з моїми думками?
1.
Друг – це той, з ким мені добре. (так)
2.Мій друг дружить тільки зі мною. (ні)
3.Мій друг не може гратися з іншими, бо я ображуся.
(ні)
4.Друг має бути сміливим і захищати мене. (ні)
5.Друг завжди робить те, що я хочу.(ні)
6.Друг завжди поруч зі мною.(та)
7.Друзі ніколи не сваряться.(ні)
8.Друг завжди допоможе в біді.(так)
9.Я не дружу з тими, хто негарний. (ні)
10.
Друг – це той, хто не вчить поганого. (так)
(Якщо думка дитини не збігається з думкою більшості,
треба заслухати її думку.)
8.
Тест «Чи гарний ви друг»:
Соціальний педагог: Ви хочете щоб до вас гарно ставились,
дружили з вами. А чи гарні ви друзі? Допоможе це з’ясувати тест «Чи гарний ти
друг?»
1.
Ви знаєте багато цікавих історій про одного зі своїх
приятелів. Що ви зробите:
а) розповісте їх іншим людям;
б) розповісте, не назвавши імен;
в) залишите історії при собі?
2.
Ваш друг часто бере щось у вас, але ніколи не повертає
взяту річ. Зараз він хотів би взяти коштовну відеокамеру. Що ви будете робити:
а) скажете, що зараз камери у вас немає;
б) дасте її, порадившись з батьками;
в) відмовите, якщо є причина?
3.
Друг випадково розбив ваш годинник. Ваші дії:
а) відмовитесь від нового годинника, але влаштуєте
маленький скандал.
б) вимагатимете гроші;
в) скажете, що і без того збиралися купити новий;
4.
Ваш друг підтримує відносини з людиною, яка вам не
подобається. У такому випадку:
а) скажете другові, що він повинен вибрати між вами й
іншим.
б) припините стосунки з другом; :
в) нічого не скажете і будете продовжувати дружні
відносини;
а) порвете стосунки з ним, щоб не постраждати самому;
б) продовжите дружбу.
в) відверто поговорите з ним;
6.
Вважаєте, що дійсний друг повинен:
а) ділитися з вами всім;
б) залишати свої думки і проблеми при собі.
в) говорити тільки те, що хоче;
7.
Вам відомо, що другові потрібні гроші, і у вас їх
досить, щоб, йому їх дати. Ви говорите:
а) «переб’єшся! Мені вони й самому стануть у нагоді».
б) «візьми їх, доставиш мені задоволення»;
в) «згадай, скільки разів ти мені допомагав. Моя
послуга ніщо в порівнянні з цим»;
8.
Що ви зробите, якщо вам потрібно позичити гроші в
друга:
а) натякнете здалеку;
б) попросите в борг;
в) нічого йому не скажете.
9.
Ваш друг купив одяг, що, як вам здається, йому не
пасує, тоді ви:
а) скажете, що він виглядає смішно;
б) скажете, що ця річ не для нього, і поясните, чому;
в) нічого не скажете.
10.
Ви вважаєте, що ваш друг:
а) менш розумний, ніж ви;
б) більш розумний, ніж ви;
в) ви обидва на одному інтелектуальному рівні.
Підрахунок балів
а б в
1 2 3
Результати
21—З0 балів: ви справжній друг, ви будете робити так
само.
15—20 балів: у вас є друзі, але, як більшість з нас,
ви іноді не виказуєте в стосунках належного розуміння. Коли не знаєте, як
реагувати, спробуйте поставити себе на місце іншої людини.
10—14 балів: ви схильні більше звертати увагу на себе,
ніж на інших. Ця ваша риса — бар’єр перед справжньою дружбою. Щоб стати гарним
другом, потрібно виявляти більше інтересу до інших людей.
9.
Вправа «Ситуації»
Бачимо, наш клас не завжди можна вважати однією
дружньою командою, не все у нас буває гладко, не завжди ви поводите себе як
слід. Вам не вистачає уміння вислухати одне одного, терпіння та взаємної
підтримки Необхідно зважити на це, спробувати змінити ситуацію на краще і
розпочати робити це з себе вже сьогодні.
У кожного з нас у житті виникають різні ситуації, і
кожен по своєму виходить із них. Давайте тепер спробуємо разом це зробити. Як
би ви вчинили в таких ситуаціях?
Ситуація 1
У класі хтось розмалював парту. Коли класний керівник
помітив це, він почав вимагати від учня, який за нею прикріплений, пояснень:
«Хто і коли це зробив?» Учень сказав: «Я знаю, хто розмалював парту, але
не можу сказати, тому що не хочу зраджувати друга».
Вчитель попросив цього учня вимити парту.
Запитання:
Як би ви вчинили на місці цього учня?
Хто мав вимити парту?
Ситуація 2
Одного разу взимку однокласники грали у сніжки біля
школи. Раптом хтось поцілив одному з хлопців сніжком в обличчя. Не з’ясувавши, хто
саме зробив йому боляче, хлопчик підійшов до першого-ліпшого однокласника і
став вимагати вибачення. Той обурився, і суперечка перейшла у бійку.
Запропонуйте розумне вирішення цього конфлікту.
Запитання:
Як би ви вчинили на місці цього учня?
Як у цій ситуації мали б повестися дівчинка, учитель і
однокласники?
Ситуація 3
Твій друг не виконав домашнє завдання і просить
зошита, щоб списати.
Запитання:
Як би ви вчинили в цій ситуації?
Ситуація 4
Учениця відповідає біля дошки. Але варто дівчинці
трошки замислитись, як однокласники відразу піднімають руки, щоб відповісти.
Деякі з них висловлюють невдоволення і кепкують, що дівчинка «не знає
відповіді на таке просте запитання». Учениця, хвилюючись, починає плутатись і
невдовзі зовсім збивається, на її очах виступають сльози.
Запитання:
Як у цій ситуації мали б повестися дівчинка, учитель і
однокласники?
10.Вправа «Кошик для сміття»
Соціальний педагог:
– А які ж риси ускладнюють відносини в колективі?
(Учні називають: невпевненість у собі, пихатість,
гордість, брехливість, злість, недовіра, підозрілість, коли в очі кажуть одне,
а поза очі інше, коли доносять одне на одного)
Соціальний педагог:
– А тепер запишіть риси, які ускладнюють ваше життя на
окремих аркушах, спробуйте найдужче їх зім’яти і викиньте ваші погані риси у
кошик для сміття.
(Учні викидають папірці в кошик для сміття)
Вправа «Будинок»
Соціальний педагог:
– Ось ми і позбавились тих рис характеру, які
заважають нам жити в колективі. І тепер наш клас – це великий дружний колектив,
у якому діти вміють між собою спілкуватися, толерантні, допомагають один одному
і мають спільну мету. Тож спробуємо щось зробити разом: з кубиків, які лежать
на столі створимо будинок.
(Учні по черзі викладають кубики, будують дім)
Соціальний педагог:
– Цей будинок – символ нашого колективу. А що буде,
якщо ми виймемо один із кубиків? (Будиночок завалиться)
– Який же висновок ми можемо зробити?
(Учні роблять висновок, що життя в колективі залежить
від кожного).
Соціальний педагог:
– Так, життя в колективі залежить від кожного, і я
впевнена, що кожен з вас має ті хороші риси характеру, які допоможуть створити
міцний колектив однодумців.
11.
Вправа «Долоні»
Соціальний педагог:
– Діти, у вас на партах є долоньки. Посередині долоньки
напишіть своє ім’я, а на пальцях свої найкращі риси характеру, які допомагають
вам дружити, які мають бути у справжнього друга. Прикріпіть долоньки до нашого
великого сонечка колективу. А допоможе вам в цьому інформаційна карта «Риси
характеру».
(Учні виходять до сонечка і кріплять долоньки.)
Соціальний педагог:
Притча про цвяхи
Жив собі хлопчик із жахливим характером. Якось батько
дав йому мішок цвяхів і звелів по одному забивати їх у паркан щоразу, коли
хлопчик втрачає терпець і з кимось свариться. У перший день він забив 37
цвяхів. Згодом навчився контролювати себе, і кількість цвяхів щодня
зменшувалася. Хлопчик зрозумів, що легше опановувати свої емоції,ніж забивати
цвяхи.
Нарешті настав день, коли він не забив жодного цвяха.
Син підійшов до батька і сказав про це.
Тоді батько звелів синові витягати з паркана по одному
цвяху в ті дні, коли він не втратить самоконтролю і ні з ким не посвариться.
Минав час, і згодом син зміг похвалитися батькові, що
у паркані не залишилося жодного цвяха. Батько відповів: «ти добре поводишся,
але подивися, скільки дірок залишилося… Паркан уже ніколи не буде таким, як
колись».
Якщо ви з кимось сваритеся й говорите щось неприємне,
то залишаєте після себе такі ж рани, як ці дірки від цвяхів. І рани
залишаються, незважаючи на те, скільки разів ви потім перепросите. Словесні
рани завдають такого ж болю, як і фізичні.
Не залишайте на своєму шляху дірок! Не забивайте
цвяхів ворожнечі, непорозуміння, жорстокості в душі людей! Будьте толерантними!
Якщо ви протягом сьогоднішньої розмови відчули, що
досі поводилися не так, як годиться справжньому товаришеві, і вирішили
виправити свої помилки, то це плюс. Адже головне — вчасно усвідомити свою
помилку, подивитися на себе критично і разом спробувати знайти шляхи подолання
труднощів у спілкуванні.
Рефлексія.
Прийом «Незакінчені речення»
·
Сьогодні на занятті я зрозумів…
·
Я дізнався, що …
·
Щоб поліпшити відносини в нашому класі, потрібно…
·
Людину можна назвати другом, якщо вона…
– Діти, чи досягли ми поставленої мети? Просигналізуйте,
будь ласка смайликами.
Подивіться, усі смайлики посміхаються? Пам’ятайте,
майже все в людині призначене для себе: очі – дивитися, вуха – слухати, рот –
приймати їжу, і тільки посмішка призначена для інших. Тож посміхайтеся частіше
і світ навколо вас стане кращим.
(Перегляд відеоролику про посмішку)
Хай на вашому життєвому шляху ніколи не зустрічаються
грубість і лють вітру. Хай доброта і дружелюбність сонця, тепло і ніжність його
променів завжди зігрівають і освітлюють вас. У кожного з ас є крапелька сонця.
Геніальний Сократ вивів формулу: «У кожній людині є сонце, тільки дайте йому
світити». Хай ваше сонце сяє яскраво, ясно і довго. Хай негаразди, невдачі, прикрощі
не зможуть його згасити. Поділіться своїм світлом і теплом з оточенням.
Знову станьмо в коло та проголосимо девіз усіх дружніх
колективів.
(П’ятикласники стають в коло, кладуть долоньку до
долоньки і проголошують: «Один за всіх, і всі – за одного!»
Додаток 1
Ведмідь і павучок
(Українська народна казка)
Одного разу після довгої мандрівки по лісу Ведмідь
заліз у cвій барліг й заснув. А коли прокинувся, то побачив, що по його лапі
повзе Павучок.
– Що це ти собі надумав? По мені, ведмедеві, лазити?!
– роздратовано закричав Ведмідь. Розсердився на павучка і хотів був його вбити.
Що міг вдіяти маленький павучок проти такого велетня
– Даруйте, дядьку! Я більше не буду, – почав благати
Павучок ведмедя. – Відпустіть, я Вам ще в пригоді стану!
– Чим же ти, дрібнота, можеш мені послужити? –
здивувався старий Ведмідь. – Яка може бути з тебе поміч?
Через деякий час у ліс прийшли мисливці. Ходять,
блукають у лісній гущавині, то в один бік, то в другий, а дичини нема. Хотіли
вже повертатися, але несподівано натрапили на сліди Ведмедя.
—О,Миколо,дивись!Та то ж сліди!
— О, то мабуть ведмідь. То його сліди!
Отож мисливці почали за ним ганятися. Бідний
ведмідь не знав куди подітися, щоб урятуватись від мисливців. Ось-ось виб’ється
із сил. Аж раптом угледів під величезною скелею яму і скочив туди. Павучок це
бачив і одразу про все здогадався.
Поліз скоренько до тієї ями і швидко-швидко обснував
її густою павутиною. Потім став чекати, що буде далі. Посидів трохи, аж
тут біжать мисливці. Прибігли й стали неподалік від скелі.
– А може наш бурмило сидить у тій ямі, що під скелею?
– сказав один з мисливців.
– Та ні. Туди він не міг залізти – озвався другий мисливець. – Хіба не бачиш – там повно павутиння. Якби Ведмідь заліз туди, то павутиння порвав би, хіба не так?
– Та ні. Туди він не міг залізти – озвався другий мисливець. – Хіба не бачиш – там повно павутиння. Якби Ведмідь заліз туди, то павутиння порвав би, хіба не так?
– Це правда! Це правда! Це правда! – підтвердили інші
мисливці.
Постояли, покрутились та й пішли далі на
пошуки. А старий бурмило сидить тихенько у тій ямі та від страху, ані
живий, ані мертвий… Так злякався, бідолаха, що не смів навіть поворухнутись і
сидів там довго-довго. Та врешті вирішив визирнути, подивитись, чи немає якоїсь
небезпеки. Лізе ведмідь з тої ями і очам своїм не вірить. Яма поснована густим
павутинням. А павучок гойдається на ньому і сміється.
– Бачите, дядьку! – озвався він до ведмедя – Якби не
моє павутиння, то Вас давно не було б на світі. Ви мене тоді пожаліли то і я
Вас пожалів. Як кажуть: «Старе добро не забувається!»
– Щиро тобі дякую, Павуче, що ти врятував мене від
смерті, – відповів зі сльозами на очах старий ведмідь.
Відтоді Ведмідь ставився до Павучка з великою повагою
і вдячністю.
Лебідь, рак та щука
(байка)
У товаристві лад — усяк тому радіє;
Дурне безладдя лихо діє,
І діло, як на гріх,
Не діло — тільки сміх.
Колись-то Лебідь, Рак та Щука
Приставить хуру узялись.
От троє разом запряглись,
Смикнули — катма ходу…
Що за морока? Що робить?
А й не велика, бачся, штука,—
Так Лебідь рветься підлетіть,
Рак упирається, а Щука тягне в воду.
Хто винен з них, хто ні — судить не нам,
Та тільки хура й досі там.
Ріпка
(Українська народна казка)
В одному чудесному селі жив коли давно-предавно
чоловік, котрий мав жінку, внучку Марушку, собаку Жучку, кота Мурчика.
Коли наступила тепла весна, все навкруги зазеленіло,
дід взяв лопату і пішов на грядки, скопав і посадив зернятко ріпки. Росла
ріпка, росла, а дід за нею доглядав.
А коли прийшла золота осінь пішов дід ріпку рвати.
Обійшов кругом неї, а вона така велика-превелика виросла, взяв дід за чуб ріпку
тягне-тягне, а витягти не може. Пішов дід кликати бабу.
– Йди, поможи мені ріпку витягти!
Прийшла баба на город, взявся дід за ріпку, а баба за
діда. Тягнуть-тягнуть, а витягти не можуть. Пішла баба кликати на допомогу
внучку Марушку.
– А йди, онучко, не сиди, ріпку вирвати поможи!
– А йди, онучко, не сиди, ріпку вирвати поможи!
Прийшла Марушка на допомогу. Взявся дід за ріпку. Баба
за діда, внучка за бабу, тягнуть-тягнуть, а витягти ріпку не можуть. Пішла
внучка кликати собачку Жучку.
– А йди, Жучко, та поможи нам витягти ріпку?
Прибігла собачка ріпку виривати. От взялися: дід за
ріпку, баба за діда, внучка за бабу, Жучка за внучку. Тягнуть-тягнуть, а
витягти не можуть. Побігла Жучка кликати кота Мурчика.
– А йди, Мурчику, та допоможи нам витягти ріпку!
Прибіг кіт, взявся за собачку, собачка за внучку,
внучка за бабу, баба за діда, дід за ріпку. Тягнуть-тягнуть, а витягти не
можуть. Пішов Мурчик кликати на допомогу мишку. Прибігла мишка, взялася за
кота, кіт за собаку, собачка за внучку, внучка за бабу, баба за діда, дід за
ріпку. Тягнуть-тягнуть, та як попадають, і ріпка зверху. А мишка плиг під ріпку
і заховалася. От таку велику ріпку виростив дід у себе на городі.
І я там була, ту ріпку бачила, а хто не вірить, хай
перевірить.
Маленька рибка і біб
(Українська народна казка)
Над берегом річки ріс біб, а в річці плавала маленька
рибка. Побачила рибка боба, згадала, що слід привітатися та й сказала:
— Як ся маєш, старечий (бідняцький) хлібе?
Біб розсердився і не залишився в боргу, а відповів
уїдливо:
— А як ти ся маєш, Розплюйхлібе?
Образилась маленька рибка і зі слізьми попливла до
мами, пожалітися на дошкульні слова боба. Вислухала її мама і вирішила повчити
доньку ввічливості.
Попливли вони двоє до берега річки, і звернулась
старша рибка до боба
— Як ся маєш, Ситий Столе?
Тоді Біб усміхнувся і шанобливо відповів:
— Здоровенька була, Панський Столе!
Обернулася старша рибка до здивованої доньки і
сказала:
— Як ти привіталася, так тобі і відповіли. Який
«добридень», таке й «доброго здоров’я».
Додаток 2
«Як би садівникові не подобалися троянди, він не
здатен змусити всі квітки у своєму саду стати подібними до них».
«На колір і смак товаришів брак».
«Будь тим, хто ти є, і роби те, що зможеш».
«У кожного свої недоліки».
Додаток 3
Ситуація 1
У класі хтось розмалював парту. Коли класний керівник
помітив це, він почав вимагати від учня, який за нею прикріплений, пояснень:
«Хто і коли це зробив?» Учень сказав: «Я знаю, хто розмалював парту, але
не можу сказати, тому що не хочу зраджувати друга».
Вчитель попросив цього учня вимити парту.
Запитання:
Як би ви вчинили на місці цього учня?
Хто мав вимити парту?
Ситуація 2
Одного разу взимку однокласники грали у сніжки біля
школи. Раптом хтось поцілив одному з хлопців сніжком в обличчя. Не з’ясувавши,
хто саме зробив йому боляче, хлопчик підійшов до першого-ліпшого однокласника і
став вимагати вибачення. Той обурився, і суперечка перейшла у бійку.
Запропонуйте розумне вирішення цього конфлікту.
Запитання:
Як би ви вчинили на місці цього учня?
Ситуація 3
Твій друг не виконав домашнє завдання і просить
зошита, щоб списати.
Запитання:
Як би ви вчинили в цій ситуації?
Ситуація 4
Учениця відповідає біля дошки. Але варто дівчинці
трошки замислитись, як однокласники відразу піднімають руки, щоб відповісти.
Деякі з них висловлюють невдоволення і кепкують, що дівчинка „не знає
відповіді на таке просте запитання”. Учениця, хвилюючись, починає плутатись і
невдовзі зовсім збивається, на її очах виступають сльози.
Запитання:
Як у цій ситуації мали б повестися дівчинка, учитель і
однокласники?