пʼятниця, 1 грудня 2017 р.

ДЕНЬ СЬОМИЙ

Червона стрічка - міжнародний символ боротьби зі СНІДом


Багато хто, якщо не всі, кому не далека проблема ВІЛ-СНІДу,  не раз помічали "червону стрічку". Всі так звикли до неї, що мало хто сприймає її в початковій якості - як радикальний арт-проект, який свого часу дозволив перевернути звичні ті уявлення про епідемію ВІЛ-СНІДу. Цей проект був спланований, і блискуче реалізований, а народжений він був музою американського художника-гея Франка Мура (1954-2002).
Жоден захід в області СНІДу зараз не обходиться без "Червоної стрічки" - шматочка шовкової стрічки, складеної особливим чином. Американському художнику Франку Муру було призначено увійти до історії як "творцеві червоної стрічки". Саме так його згадували в некрологах, коли він помер в 2002 році в результаті лімфоми-раку, пов'язаного зі СНІДом.


Червона стрічка - міжнародний символ боротьби зі СНІДом, який використовують як логотип і ВООЗ, і агентства ООН і незлічена кількість добродійних фондів. Франку Муру було суджено ввійти в історію саме як професійний художник - його виставки проходили в різних країнах світу, його дивні "пейзажі" - футуристичні, сюрреалістичні ландшафти мали величезний попит. Проте в якомусь сенсі така слава закономірна. Треба зазначити, що до цього він жив з ВІЛ-інфекцією понад 20 років. Те, що головною справою його життя всі до цих пір вважають шматочок шовкової стрічки, може здатися досить дивним. Зрештою, він домігся популярності. Його мистецтво завжди було прямим віддзеркаленням його політичної діяльності, а вже нею він займався в буквальному розумінні зі шкільного стільця і його самого, навряд чи когось здивувало, що він зі всією пристрасністю зайнявся боротьбою з новою інфекцією. Його картини завжди відображали його пристрасний, небайдужий погляд на світ і суспільство. Одна з найзнаменитіших його робіт - "Ніагарський водоспад" .

У світі багато хто з талановитих художників, музикантів та інших митців помер від СНІДу. Активісти вирішили привернути увагу саме до цього факту, щоб хоч якось "розворушити" суспільство. Для природженого активіста, Франка Мура, боротьба зі СНІДом теж була війною, хай і "внутрішньою" - битвою, якій не видно кінця, а втрати все продовжуються. "Стрічка може бути метафорою і для СНІДу теж", - вирішив він, Зосередившись на складанні стрічок - їх робили сотні і сотні тисяч, оскільки проект потрібно було зробити популярним в найкоротші терміни. Для нового символу підготували продуману рекламну кампанію - це і забезпечило успіх. Справа була в 1991 році, і Мур звернув увагу на те, що сусідня сім'я носила жовті стрічки - на знак надії, що їх дочка-військовослужбовець благополучно повернеться з Персидської затоки. Стрічки складалися так, що нагадували переверну букву "V" символ перемоги. Був вибраний червоний колір - колір крові, однієї з рідин людського тіла, в якій міститься вірус, але так само і символ "кровного братерства", і пристрасті, яка завжди рухала Муром. Художники з "Візуального СНІДу" на якийсь час залишили мольберти. Своє "відкриття" Франк Мур зробив, працюючи в асоціації художників "Візуальний СНІД", яка об'єднала в 1980-х роках ВІЛ-позитивних людей мистецтва, і продовжує успішно діяти і понині. Захворювання наносило сильну утрату культурі - вже до під час церемонії вручення нагород "Tony Awards" в 2000 році. Всіх номінантів і учасників переконали надіти червоні стрічки. У прес-релізі проекту йшлося: "Червона стрічка (перевернуте "V") стане символом нашого співчуття, підтримки і простої листівки, закликала: "Відріжте червону стрічку 6 сантиметрів завдовжки, потім скрутіть у верхній частині у формі перевернутої" V ". Використовуйте англійську шпильку, щоб прикріпити її до одягу". Справжнє визнання проект отримав в багатьох "тусовках". Художники добилися бажаної мети - СНІД почав, хай і неявно присутнім в центрі суспільної уваги. Проста стрічка порушила "обітницю мовчання" відносно епідемій на майбутнє без СНІДу. Найбільша надія, пов'язана з цим проектом - це те, що до 1-го грудня, Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, ці стрічки носитимуть у всьому світі ". З тих пір стрічки стали просто частиною дрес-коду на Оскарі і подібних "тусовках". Художники добилися бажаної мети - СНІД почав, хай і неявно присутнім в центрі суспільної уваги. Проста стрічка порушила "обітницю мовчання" відносно епідемії.
До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом був проведений майстер-клас із виготовленням символу - червоної стрічки.






Немає коментарів:

Дописати коментар