середа, 1 грудня 2021 р.

Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом

 


Щороку, за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цей день започатковано у 1988 році, він покликаний підвищити поінформованість щодо ВІЛ/СНІДу та привернути увагу суспільства до порушень прав і свобод людини, які мають ВІЛ-статус.

У цей день в усьому світі відбуваються різноманітні соціальні акції, спрямовані на інформування про небезпеку хвороби, шляхи її поширення, симптоми, особливості лікування.

Стратегія України щодо боротьби з епідемією та профілактикою ВІЛ/СНІДу відображена в нормативних актах, зокрема в Законах України «Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення», «Про захист населення від інфекційних хвороб», Постановах КМ України, інструкціях МОЗ України тощо, низці державних соціальних програм.

Результати діяльності Уповноваженого у сфері запобігання та протидії дискримінації за ознакою інвалідності та стану здоров’я свідчать, що люди, які живуть з ВІЛ/СНІД, є однією з найвразливіших категорій громадян. Вони зазнають дискримінації у сфері праці, охорони здоров’я, освіти, доступі до соціальних послуг тощо.

Водночас стигма та дискримінація, пов’язані з ВІЛ/СНІД, чинять серйозний психологічний вплив на самосвідомість ВІЛ-позитивних людей, понижують самооцінку людини та призводять до тяжких емоційно-психологічних наслідків.

Відповідно до сучасних принципів протидії поширенню ВІЛ-інфекції розвиваються напрями профілактики, догляду та підтримки, які передбачають просвітницьку діяльність, забезпечення рівного доступу до медичних та соціальних послуг серед груп населення, що мають підвищений ризик інфікування ВІЛ, людей, що живуть з ВІЛ, членів їх сімей тощо. Важливим фактором успіху такої роботи залишається використання усіх існуючих можливостей щодо співпраці державних органів влади та установ з громадськими, профспілковими організаціями, організаціями роботодавців, науковими та освітніми установами для розповсюдження серед громадян інформації про ВІЛ-інфекції/СНІДу.

На переконання Уповноваженого, це системна суспільна проблема, яка потребує комплексного розв’язання. При цьому успіх можливий лише за умови поєднання зусиль держави та всього суспільства.

Захист прав ВІЛ-інфікованих та осіб, які живуть зі СНІД, а також осіб, які зазнали дискримінації за ознакою стану здоров’я, був та залишається одним із пріоритетних напрямків діяльності Уповноваженого. Адже реалізація прав людини та її основних свобод, як зазначено в Декларації ООН про прихильність до боротьби з ВІЛ/СНІД, прийнятій резолюцією S-26/2 спеціальної сесії Генеральної Асамблеї від 27.06.2001, має вкрай важливе значення з точки зору зниження схильності ризику інфекції ВІЛ/СНІДу.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини закликає до толерантного ставлення до людей, яких торкнулася проблема ВІЛ/СНІДу.

Про ВІЛ/СНІД





Немає коментарів:

Дописати коментар