Заняття з елементами тренінгу: «Безпечний Інтернет»
Мета: ознайомити учнів з позитивним та негативним впливом
Інтернету на людину; розвивати навички роботи в групах, вміння висловлювати
свою точку зору логічно і конкретно; сприяти
формуванню в учнів поняття про принципи
безпечної поведінки в мережі Інтернет.
Завдання:
- визначити основні небезпеки, які можуть
спіткати дітей у мережі Інтернет;
- сприяти формуванню навички адекватного
реагування на небезпеки мережі;
- розвивати культуру поведінки в Інтернеті.
Хід заняття
1.Привітання,
активізація уваги, налаштування на роботу.
Вправа
«Палець вверх».
Мета: визначити думки
учасників відповідно актуального питання та викликати групу на дискусію,
продемонструвати різні думки з приводу одного і того ж твердження.
Метод: індивідуальна
робота, обговорення.
Тренер читає твердження, яке потребує обговорення
групи. Учасники стають у коло і слухають запропоноване твердження, аналізуючи
чи згодні вони підтримати його чи ні. Варто наголосити, що тут не має
правильних чи неправильних відповідей і цілком нормально не погоджуватись з
думкою оточуючих. Коли тренер читає твердження учасники закривають очі і роблять свій вибір (якщо вони погоджуються з
твердженням віднімають великий палець вгору, якщо ні – вниз як це показано на
рис.1.) Після того, як всі зроблять вибір тренер
просить групу відкрити очі і обговорити власні позиції щодо твердження.
Питання для групи:
1. Я люблю спорт.
2. Я люблю проводити свій вільний час у соціальних
мережах.
3. У соціальних мережах часто вникають конфлікти.
4. У мене був неприємний
випадок пов'язаний з Інтернетом.
5. Інтернет – це вільний простір, у якому можна робити все, що забажаєш.
6. Інтернет шкодить фізичному та психічному здоров’ю.
7. Я завжди розповідаю дорослим про конфлікти, які виникають зі мною в
Інтернеті.
2.
Знайомство. Вправа «Моє ім’я та нікнейм»
Мета:
знайомство учасників, налаштування на позитивну взаємодію у групі, виявлення
рівня активності у користуванні Інтернет-ресурсами.
Хід проведення
Учасникам пропонується по черзі
назвати своє справжнє ім'я та ім'я (нік), яким би вони хотіли користуються на сьогоднішньому
занятті й продовжити речення «Для мене Інтернет –це…»
Обговорення:
Чи в багатьох відрізняється
справжнє ім'я від імені? Чи пов’язані між собою ці два імені? Як?
Чому користувачі вигадують собі
імена для взаємодії в Інтернеті? Від чого вони себе убезпечують? А на які
ризики можуть наразитися?
3.
Повідомлення мети та теми. Правила.
Вправа «Перепустка»
Ресурси: слова для складання правил роботи, роздруковані на кольорових аркушах і
розрізані (кількість правил співпадає з кількістю груп).
Усі учасники заходять в аудиторію. При вході їм роздають «перепустки» -
різнокольорові аркуші, на яких написані певні слова. Завдання – створити групу
за кольором і зібрати всі правила.
Приклади правил:
1. Говорить один - всі слухають.
2. Доброзичливість
3. Поважати один одного
4. Говорити по черзі
5. Не критикувати
Після озвучування правил, які склали учасники, ведучий
повідомляє тему мету заняття.
Сьогодні Інтернет – це невід’ємна частина нашого
життя. Але не всі користувачі, особливо діти, знають всі ризики і небезпеки,
які їх чатують в мережі Інтернет. Тому сьогодні ми розглянемо найнебезпечніші
підводні камені Інтернету, на які може наразитись кожен з нас. Особливо серед
підлітків, які проводять майже весь свій вільний час у віртуальному світі,
нехтуючи навчанням, друзями, здоров’ям та навіть рідними людьми. Можна
стверджувати, що наприкінці XX століття виникла і поширилась нова форма
залежності – комп’ютерна.
Тому на сьогоднішньому занятті ми будемо з вами
говорити про Інтернет і спробуємо виявити: наскільки потрібен він в нашому
житті та які плюси та мінуси має, а також отримаємо знання про безпечне
користування Інтернетом.
4. Очікування з
нікнеймами «Наш чат»
Учасники по черзі
розповідають починаючи з фрази: «Від сьогоднішнього тренінгу я очікую…»
5.
Вправа «Калейдоскоп запитань»
Ведучий задає питання:
- Назвіть для чого люди використовують Інтернет;
- Для чого Інтернет використовують ваші однолітки?
- Які соціальні мережі ви знаєте?
- Чи спілкуєтесь ви з незнайомцями?
- Чи був у вас якийсь неприємний випадок в школі чи
який відбувся особисто з вами, пов'язаний з Інтернетом?
Обговорення:
Які висновки можемо зробити, прослухавши відповіді групи?
6. Вправа
«Побажання Інкогніто»
Всім учасникам роздаються стікери (папірці, що наклеюються) на яких вони
мають написати побажання не
підписуючись і приклеїти їх на стікери із ніками учасників (вправа
очікування№4). Після того як всі виконають завдання, учасникам пропонується вгадати
хто написав їм побажання. Зазвичай це важко зробити, тоді тренер говорить, що
так само важко розпізнати з ким спілкуєшся в Інтернет, адже ми не знаємо хто по
ту сторону екрану, тому треба бути обережними і не давати конфіденційної інформації/фото
іншим людям в мережі, коли не впевнені хто це.
Питання:
Чи знаєте ви, від кого вони прийшли?
Чи завжди вам можуть прислати щось приємне в правдиве?
Висновок: Як тут, так і в Інтернеті, хто реально
надіслав вам повідомлення ви точно не знаєте, і це може бути людина під чужим
ім’ям.
7. Вправа
«Небезпека в Інтернеті!»
Учнів об’єднати у дві групи. Перша команда записує негативні сторони
Інтернету, друга – позитивні. Потім кожна команда представляє свою роботу.
Питання:
Чого більше нам приносить Інтернет: позитиву чи негативу?
Від чого залежить наша безпека в чаті?
8.Вправа «Вчимося безпечній поведінці»
Тренер пропонує групам (на цьому етапі склад груп можна змінити)
ознайомитися з інформаційними аркушами, у яких містяться матеріали:
- про шкідливі сайти, які закликають до тероризму, екстремізму тощо;
- про комерційні сайти, розраховані на недостатньо розвинене критичне
сприйняття інформації користувачами;
- про небезпеки розміщення особистої інформації, фотографій, відео;
- про небезпеки особистих контактів з незнайомими людьми.
Завдання груп – ознайомитися з матеріалами, обговорити їх і зробити свої
висновки, які і представити на загал.
9. Узагальнення, висновок. Складання пам’ятки
Учасники розробляють у підгрупах правила розумного користувача у мережі
Інтернет, використовуючи опорні слова:
- пам’ятай про
- піклуйся про
- ніколи не
- завжди
- думай про
- зверни увагу
на
- намагайся
- порадься з
- узнай про
- не забудь
- ні в якому
разі не
- зроби
- відповідай за
Після представлення правил, учасники висловлюють свої враження від
заняття, висновки, які для себе зробили.
10.Очікування. Підведення підсумків.
Мета: визначити наскільки збулися очікування учасників від
заняття.
Метод: індивідуальна робота.
На стікерах
учасникам потрібно написати такі позиції:
те, що потрібно переварити/переосмислити
те, що забирають з
собою в життя.
те, що є
непотрібним.
Ці стікери учасники
наклеюють на відповідні малюнки, які у формати А-3.
те, що потрібно
переварити/переосмислити.
те, що забирають з
собою в життя.
те, що є
непотрібним.